Veľkou témou sú bezpochyby prvé príkrmy, ktoré sa začínajú dávať deťom medzi 4. a 6. mesiacom života. Deti v tomto veku väčšinou pekne pri jedle sedia a papajú, niečo vypľujú, niečoho sa nemôžu takzvane nabažiť a zjedli by aj dve porcie. Neskôr potom príde obdobie, keď sú deti veľmi neposedné a pri jedle vydržia sedieť len pár súst a potom vyliezajú zo stoličky alebo odchádzajú od stolčeka. Ako si poradiť s dieťaťom, ktoré nechce pri jedle sedieť?
Nenúťte dieťa do jedla
Je dobré, keď si dieťa samo rozhodne o tom, koľko toho zje. Apetít sa u detí rýchlo mení, takže to, že práve týždeň nič moc neje, neznamená, že to tak bude pokračovať aj ďalej. Keď dieťa nie je do jedla nútené, dokáže vnímať signály svojho tela, kedy je hladné a v vhodnej chvíli sa najesť alebo si o jedlo povedať.
Keď nechce ani sedieť ani jesť
Môže nastať aj situácia, keď dieťa nielenže pri jedle nechce sedieť, ale keď si už sadne, aj tak nič nezje. V tomto prípade sa môže jednať o začiatok choroby, keď dieťa nemá na jedlo ani pomyslenie, alebo k tomu má nejaký svoj dôvod, ktorý my dospelí často nevieme rozlúštiť. Ak jedlo ponúkate a dieťa nechce, tak ho nechajte hladné až do ďalšieho jedla, len mu medzitým nedávajte žiadne sušienky, bonbóniky a pod.
Nerobte z jedla takú tému
V rodinách, kde sa jedlo často rieši, majú deti problém s jeho konzumáciou. Preto nerobte z jedla takú tému. Ponúknite dieťaťu raňajky, ak nechce, potom skúste ponúknuť až desiatu a toľko to neriešte. Niektoré deti jednoducho jedia menej a stačí im to. Rovnako ako my dospelí, ani dieťa nebude dobrovoľne hladovať.
Neriešte neporiadok pri jedle
Dieťa sa oveľa rýchlejšie naučí byť pri jedle poriadne, keď si vyskúša, aké to je robiť neporiadok, keď mu jedlo padá z taniera na zem, keď si jedlo chytí rukami, preskúma všetky štruktúry jedla a vyskúša si aj vidličku a lyžicu. Pre množstvo detí môže byť oveľa atraktívnejšie, keď môžu jesť samy bez pomoci rodičov pri veľkom stole s ostatnými, namiesto vo svojej jedálenskej stoličke niekde bokom a kŕmené mamou.
Dôležité je aj riad a aranžovanie jedla
Pre deti je dôležité, z čoho jedlo jedia, takže môžete spolu zájsť do obchodu a vybrať tanierik, misku, hrnček aj príbor. Dieťa sa potom bude na jedlo viac tešiť. Pred konzumáciou jedla je pre mozog dôležité aj aranžovanie na tanieri, pretože jeme takzvane očami, takže ak bude jedlo pekne naservírované, potom sme ochotnejší ho zjesť. U detí sa môžete vyhrať s rozložením jedla na tanieri, môžete skúsiť rôzne obrazce, na internete nájdete určite nespočet inšpirácie.
Nastavte si pravidlá pri stolovaní
Najdôležitejšie zo všetkého bude nastavenie vašich hraníc. Pri jedle si stanovte pravidlá, aby bolo všetkým jasné, že pri jedle sa sedí, nechodí sa po hračky, nepozerá sa na televíziu ani do mobilu a všetci (aj dospelí) to rešpektujte. Ak je dieťa zvyknuté, že od jedla odchádza, potom to bude zo začiatku najskôr ťažké, ale verte, že po pár dňoch sa situácia výrazne zlepší. Ak dieťa od stola odíde, ponúknite mu pomoc s upratovaním, pretože jeho jedlo sa odnesie a ďalšie bude až desiata / obed atď.
Toto platí aj pre batoľatá, ktoré sa nedávno začali samy prechádzať. Často nevydržia v jedálenskej stoličke a po pár sústach z nej chcú vyliezť a najradšej by skúmali všetko okolo, len nie jedlo. Je to úplne prirodzené, deti jedlo „obťažuje“ a „nemajú naň čas“, keď sú zapálené do objavovania sveta. Pozor však na nútenie do jedla typu: „budeš tu sedieť, kým to nezješ“. Skôr mu povedzte: „toto máme na obed, ak to nebudeš jesť, tak ďalšie jedlo bude až desiata, teraz to teda odnesiem a môžeš si ísť hrať“. Pôst dieťaťu neuškodí a ďalšie jedlo pravdepodobne ochotne zje v sede.
Podľa maminkovských diskusií je množstvo detí, ktoré sú ochotné jesť len v prípade, že majú k dispozícii hračky, rozprávku alebo môžu s jedlom pochodovať alebo si ho zo stola brať kedykoľvek potrebujú. Samy mamy priznávajú, že to nie je ideálne, ale že sú rady, že ich deti aspoň niečo za deň zjedia, a preto ten spôsob stolovania veľmi neriešia.
Je teda len na vás, ako budete k jedlu pristupovať. Hlavne sa týmto témou príliš nestresujte a ak vám nič moc z vyššie uvedeného nefunguje, tak to jednoducho prijmite a uvidíte, že za pár týždňov alebo mesiacov, prípadne s nástupom do škôlky sa všeličo zmení.
Ak nastavíte nejaké pravidlá pri stolovaní, potom na nich trvajte kedykoľvek a kdekoľvek, aby nebolo dieťa zmätené, že raz sa to robí tak a druhýkrát inak. Prajeme príjemné stolovanie.





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.