Dojčenie & výživa

Ako odstaviť batoľa od dojčenia

Jak odstavit batole od kojení

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dojčiť minimálne do dvoch rokov veku dieťaťa. Keď sa teda bavíme o odstavení dieťaťa od dojčenia, potom je to najskôr okolo roka a pol, skôr dvoch rokov a dlhšie. V niektorých prípadoch nie je potrebné batoľa úplne odstaviť, stačí len čiastočne odstaviť a dojčiť ďalej. Aké otázky by si teda mala žena položiť ešte predtým, než začne odstavovať? Keď už je na odstav rozhodnutá, tak akým spôsobom ho vykonať, aby to nebolo stresujúce ani pre jednu stranu? 

Prečo chcem odstaviť? 

Pre dieťa je ideálne dojčiť do samoodstavu, no nie všetky mamy na to majú energiu. Predtým, než teda žena začne svoje dieťa odstavovať, by si mala položiť otázku, prečo vlastne chce odstaviť. Čo ju k tomu vedie a či by nestačilo len čiastočne odstaviť. Mamy totiž často netušia, že čiastočný odstav je možný a je vo výsledku pre dieťa lepší než úplný odstav. 

Čiastočný odstav

V prípade, že chce žena už konečne spať celú noc či v dlhších časových úsekoch, potom je možné odstaviť len od nočného dojčenia. Môže jej byť nepríjemné dojčiť vonku alebo na verejnosti, potom možno aj toto dojčenie eliminovať. Mama sa tak postupne môže dostať na dojčenie len doma a následne na dojčenie len na zaspávanie a po prebudení. Aj v situácii, keď potrebuje mama na pár dní odísť, či už za prácou alebo zo zdravotných dôvodov, dojčenie je stále možné zachovať. Ani v jednom prípade nie je potrebný úplný odstav.

Možné dôvody odstavu a ich riešenie

  • rečiach od okolia či rodiny, že žena dojčí už príliš dlho a dieťa je na to veľké (dojčenie je záležitosť matky a dieťaťa, teda môže žena dojčiť len doma a nikomu o tom nehovoriť)
  • nevyspatosti (možno odstaviť len od nočného dojčenia)
  • víkende či celom týždni odlúčenia od dieťaťa (nie je dôvod na odstav, po návrate možno pokračovať v dojčení)
  • plánovaní ďalšieho tehotenstva, a teda absencii menštruačného cyklu (telo zrejme nie je na ďalší prírastok pripravené, je teda vhodnejšie počkať alebo postupne odstavovať v priebehu mesiacov)
  • uspávaní len dojčením (postupne meniť štýl uspávania, hľadať nové asociácie pri uspávaní - čítanie knižky, spievanie, hladenie po chrbátiku, držanie za ručičku, audiokniha, nosič)
  • únave z častého dojčenia počas dňa, prípadne sápaniu dieťaťa do výstrihu matky (možno vyriešiť komunikáciou s dieťaťom a čiastočným odstavom)
  • atď.

Prečo je dojčenie skvelé pre mamu aj batoľa

Keď si žena odpovie na otázku, prečo chce prestať dojčiť, potom je dobré, keď si napíše aj to, prečo je dojčenie skvelé ako pre ňu, tak pre jej batoľa. Uvedomí si totiž, že bude musieť všetky tieto situácie nahradiť iným spôsobom. Napríklad:

  • dieťa sa rýchlo upokojí
  • dieťa rýchlo zaspí, hlavne v noci
  • ak dieťa veľmi neje klasickú stravu, potom má aspoň kvalitný príjem z materského mlieka
  • sú to krásne a jedinečné chvíle strávené s dieťaťom/s mamou
  • pocit bezpečia a lásky, naplnenie pozornosti 
  • pomáha pri bolestiach zúbkov, horúčke, akomkoľvek nepohodlí
  • atď.

Ako prakticky odstaviť

Či už bude chcieť žena odstaviť svoje dieťa úplne alebo len čiastočne, v oboch prípadoch musí byť pevne rozhodnutá, že túto zmenu chce urobiť. Ak totiž o tom rozhodnutá a presvedčená nie je, potom to jej dieťa vycíti a nepôjde to tak ľahko. Následne si potom stanoví pravidlá, akým spôsobom začne odstavovať. Ideálne pre obe strany je postupný odstav. Žena teda prestane dojčiť na požiadanie dieťaťa a dojčí podľa svojich nastavených pravidiel. Je potrebné nastaviť jasné pravidlá, ktorým bude batoľa rozumieť a všetko s ním komunikovať. Vysvetliť, prečo to bude teraz inak, oznámte svoje emócie (chápem, že ťa to hnevá, ale ja už nemôžem, už je mi to nepríjemné), požiadať dieťa o jeho pomoc a navrhnúť iné riešenie (napr. dáme piť, dáme desiatu, objímem ťa, budem ťa hladiť po chrbátiku). 

Príklady pravidiel

  • Vonku nedojčíme, dojčíme len vo vnútri alebo len doma.
  • Dojčíme len na zaspávanie a po prebudení.
  • Neskladaj mi tričko, počkaj, kým ti prsník dám sama.
  • Dojčíme len za svetla, keď je vonku tma, tak už nie.

Veľmi dôležité je vytrvať, pretože ak v rovnakej situácii jeden deň mama nedojčí a druhý deň áno, potom je to pre dieťa veľmi mätúce a nedá sa očakávať vytúžený výsledok. Porušiť pravidlá je možné v prípade, keď je dieťa choré. Akonáhle sa uzdraví, potom sa zase dojčí podľa pravidiel. S dieťaťom je potrebné všetko komunikovať, stále dookola, aby pochopilo, že to naozaj myslíte vážne. 

Zo začiatku bude dieťa najskôr protestovať a nesúhlasiť s vašimi pravidlami. Ideálne je preto postupne odstavovať, aby to nebolo pre dieťa tak náročné. Celkový odstav potom môže trvať aj niekoľko mesiacov. Je však veľmi šetrný a pre obe strany príjemnejší než odstav zo dňa na deň. 

Ak je žena na pokraji svojich síl a rozhodne sa pre rýchly odstav, potom je to tiež v poriadku a je potrebné o tom s dieťaťom hovoriť, aby cítilo jej energiu a pochopilo, že to nie je len nejaký výmysel, ale že aby sa oň mohla mama ďalej starať, je potrebné dojčenie ukončiť. 

Nech sa rozhodnete pre úplný alebo len čiastočný odstav, konajte vždy podľa vašej intuície. Ak cítite, že je potrebné urobiť zmenu, tak ju urobte. Držíme palce. 

Zobraziť ďalšie

Jak si dobít baterky na mateřské/rodičovské?
První menstruace po porodu

Napísať komentár

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.