Kristýnka je 6-ročné dievčatko s diagnózou detskej mozgovej obrny.
Po nevydarenom závere tehotenstva a komplikovanom pôrode doslova bojovala o život, ťažké pridusenie spôsobilo množstvo komplikácií v jej vývoji.
Prvý týždeň prežila na jednotke intenzívnej starostlivosti, kde sa ju vďaka skvelej starostlivosti podarilo stabilizovať a mohla byť prepustená do maminej náruče. Začal sa tým nový život nielen pre ňu, ale aj pre celú našu rodinu. Kolotoč vyšetrení, rehabilitácií a zvykania si na nový uzlíček, ktorý potrebuje nadštandardnú starostlivosť. Týnka za svoj život prešla a ďalej prechádza veľkým množstvom terapií, ktoré majú za cieľ ju čo najviac naučiť a osamostatniť. V roku života sme odcestovali prvýkrát do kúpeľov a navštívila ich ešte niekoľkokrát dovtedy, kým pre ňu boli účinné a zmysluplné. Kristýnka je našťastie veľmi húževnaté a bojovné dievčatko, ktoré sa s každou výzvou bije a neprestáva sa snažiť, preto sme nastúpili cestu intenzívnych rehabilitácií, ktoré bohužiaľ nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Kristýnka chodí na fyzioterapiu, ergoterapiu a logopédiu, čo sa stalo stabilnou súčasťou každodenného života. Každá z týchto terapií je hradená z nášho rodinného rozpočtu, keďže sa snažíme o maximálny efekt a spokojnosť našej dcérky. Týnka vďaka všetkému pravidelnému snaženiu zvládne vo svojom veku prejsť samostatne niekoľko krôčikov, vie sedieť a pohybuje sa prevažne po kolenách. Na komunikáciu používa obrázky, vďaka ktorým si dokáže povedať, čo potrebuje. Nerozpráva, ovláda niekoľko slov, ale našťastie dokonale všetkému rozumie, a to nám dáva veľkú nádej, že ako bude rásť a dozrievať, bude schopná sa dorozumieť a nebude tak plne závislá len na tom, čo za ňu rozhoduje niekto druhý.
Väčšina starostlivosti, ako z hľadiska času a najmä finančne, však leží na nás a našej rodine, keďže volíme takú cestu, ktorá aj za cenu obrovských nákladov vykazuje pre Kristýnku najväčší efekt a pomáha jej úžasne sa biť so svojím hendikepom a krôčik po krôčiku sa dostať až za hranice vlastných možností.
V tomto roku sa nám konečne podarilo vyskúšať hipoterapiu, dostať sa na týždňový intenzívny hiporehabilitačný pobyt do CH MIRÁKL. Prvýkrát sme išli síce s nádejou, ale veľmi sme netušili, čo čakať. To, čo však kone a ľudia okolo nich Kristýnke dali, nám vyrazilo dych. Máme za sebou 2 týždňové pobyty a Kristýnka úplne otočila pomer času stráveného na kolenách, po ktorých sa presúvala najčastejšie, a času, ktorý trávi skutočnou chôdzou. Je na nej vidieť, koľko jej táto terapia vkladá istoty, pokoja a dokonale prehlbuje poznanie vlastného telíčka. Preto sa budeme snažiť, aby mohla tento pobyt absolvovať v odporúčanej intenzite 3x ročne.
Tento rok v septembri Týnka nastupuje do školy a celá rodina sa tešíme, koľko nového táto zmena prinesie!





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.