Pre niekoho možno sci-fi, pre iného skvelý prostriedok na komunikáciu s malými deťmi. Ak ste ešte o znakovaní nepočuli, tak nevešajte hlavu, nie je to žiadna veda a pre deti je to veľká zábava, pri ktorej sa bez problémov dorozumie s nami dospelákmi, keď ešte nevedia hovoriť alebo vedia, ale len málo.
Čo je to znakovanie?
Keď sa povie znakovanie, tak si určite každý vybaví hluchonemých, ktorí sa pomocou znakov, ktoré ukazujú rukami, dorozumievajú. Znakovanie s bábätkami je trochu iné. Znaky sú jednoduchšie a s deťmi si ich môžete akokoľvek upravovať a vymýšľať. Ide totiž len o komunikáciu medzi vami, nikto iný tomu rozumieť nemusí.
Deti dokážu znakovať už veľmi skoro, napríklad ak sú nosené v šatke/nosítku,, tak si často trú nosíkom zo strany na stranu, čím nám hovoria, že potrebujú cikať. Alebo potom búrajú hlavičku do nášho hrudníka, ako keď sliepka klove, a to potom znamená, že chcú mliečko. Takýchto znakov je celý rad, len si neuvedomujeme, že ide o znaky. Vlastne už aj mávanie rukou “pápá” alebo pohyb hlavou do strán “nenene” sú tiež znaky.
Prečo znakovať?
Podľa štúdií majú deti, ktoré znakujú, väčšiu slovnú zásobu a tiež vyššie IQ. Zároveň sú tieto deti menej frustrované, keď im rodičia nerozumejú. Niekedy totiž ukazujú napríklad z okna, ale rodičia nevedia, na čo ukazujú, či na strom, slnko, vtáčika alebo psíka. Pomocou znakov je pre nich potom komunikácia s rodičmi alebo aj staršími súrodencami jednoduchšia.
Kedy začať znakovať?
Znakovať sa dá na bábätká už od ich narodenia, no ideálny čas, kedy začať, je od 6. mesiaca, keď sa zavádza prvý príkrm. Začnete teda s pár znakmi, ako je jesť, piť, ešte, hotovo, podbradník, a postupne pridávate ďalšie a ďalšie.
Ak má už vaše dieťa napríklad rok a so znakovaním ste ešte nezačali, tak to vôbec nevadí. Nikdy nie je neskoro začať. A v prípade, že máte už napríklad dvojročné dieťa a stále nerozpráva, môžete s ním tiež skúsiť začať znakovať a pomôcť mu tým sa „rozrozprávať“.
Kedy očakávať prvé výsledky?
To, že dieťa začne znakovať, môžete očakávať približne okolo 10. mesiaca. Niektoré deti to zvládajú už skôr, iné naopak neskôr, až okolo 12. - 15. mesiaca. Ak dieťa v tomto období zároveň trénuje nejakú zručnosť, ako je lozenie alebo chôdza, potom nemusí mať na znakovanie čas. Je teda potrebné byť trpezlivý a znaky dieťaťu stále ukazovať a čakať, až ich bude chcieť opakovať..
Rada na záver
Ak na dieťa neznakujete a ani to nemáte v pláne, tak to neznamená, že ste zlá mama. A ani to, že na dieťa znakujete už niekoľko mesiacov a ono vám znaky nechce opakovať. Proste každá to máme inak a to je v poriadku. Znakovanie je skvelý pomocník pri komunikácii s našimi deťmi, no nie je pre každú z nás. Ak by vás znakovanie lákalo, potom nie je nič jednoduchšie, než mrknúť do znakovacieho slovníka a začať znakovať.





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.