Spánok & plač detí

Plač novorodenca neznamená automaticky boľavé bruško

Pláč novorozence neznamená automaticky bolavé bříško

 Dôvodov, prečo novorodenci plačú, môže byť niekoľko, avšak nie je to vždy len boľavé bruško alebo hlad, ako si väčšina mám myslí. Je dôležité si uvedomiť, že plač je pre bábätko jediným komunikačným prostriedkom medzi vami, a preto by sme ho nemali ignorovať. Prečo teda malé bábätká plačú?

Maminka, mám hlad

Jednoznačne sa bábätko vždy ozve, keď má hlad, o tom nie je treba pochybovať. Zo začiatku môže mať hlad častejšie, než každé 3 hodiny, ako je zvykom. Záleží na tom, ako dobre sa bábätko prisáva na prsník maminky, či pri prsníku skoro nezaspí alebo či ho náhodou netrápi rastový špurt, ktorý sa prejavuje už okolo 3. aj 6. týždňa života novorodenca. Riaďte sa teda svojou materskou intuíciou a nie radami okolia, kojte ideálne na požiadanie.

Maminka, bolí ma bruško

Keď to nie je hlad, potom je to väčšinou boľavé bruško. Hovorí sa, že prvé tri mesiace trápi väčšinu novorodencov kolika a že na to trpia skôr chlapčekovia. Z vlastnej skúsenosti vieme, že na pohlaví nezáleží a že ani tie tri mesiace nie sú normou. Je to náročné obdobie, keď sa snažíme bábätku uľaviť rôznymi polohami napr. na tigra alebo v klbku, masážami, nahriatím bruška, kúpaním vo vedierku a pod. Ak nie je príčinou bolesti bruška nejaké vážnejšie ochorenie alebo alergia, potom väčšinou po pár mesiacoch samo odoznie.

Maminka, mám plnú plienku alebo potrebujem cikať/kakať

Niektoré bábätká neznesú plnú plienku a hneď ako ju majú, ihneď sa ozvú. Sú však aj také, ktoré odmietajú vykonávať svoju potrebu práve do plienky a ozvú sa, keď ju potrebujú dať dole. V takom prípade je ideálne vyskúšať bezplienkovú komunikačnú metódu, vďaka ktorej ušetríte peniaze za plienky a je to aj skvelá prevencia a pomoc pri bolesti bruška.

Maminka, chýbaš mi

Bábätko bolo v brušku zvyknuté na nepretržitý kontakt s maminkou, vo dne, v noci. V brušku mu bolo teplo, počulo tlkot matkinho srdca a šum ich orgánov. Zrazu je odložené v kočíku alebo v postieľke, počuje všelijaké zvuky, ktoré ho rušia, a túži po kontakte s maminkou, po jej teplej náruči. Plače, aby dalo najavo, že mu chýba a želá si pochovať. To, že maminka reaguje na potreby bábätka, neznamená, že ho rozmazná, len mu ukazuje, že je pre neho k dispozícii, kedykoľvek potrebuje, čo potom ocení aj v neskoršom veku. Toto obdobie býva náročné, pretože sa väčšinou chcú bábätká nosiť nepretržite, a preto je ideálne zaobstarať šatku a bábätko nosiť na tele. Ono bude spokojné a maminka bude mať voľné ruky a väčšiu slobodu. V prípade, že sa bábätku cnie aj v noci, nie je nič jednoduchšie než spoločný spánok.

Maminka, je toho na mňa priveľa

Keďže je pre novonarodené bábätko na tomto svete všetko nové, môže mať problém spracovať všetky tieto nové podnety. Najjednoduchšie preň je vyplakať sa z toho, aby si mohlo uľaviť. Keď sa nad tým zamyslíme, aj nám dospelým pomôže, keď si môžeme poplakať alebo zakričať, pretože sa potom odplavia tie emócie, čo nás ťažia, a potom sa nám znova lepšie funguje. U bábätiek je to podobné, preto je dôležité nenechať bábätká plakať osamote a byť im k dispozícii, kedykoľvek potrebujú, pretože len v našej náruči sa cítia bezpečne a dokážu ventilovať, čo ich trápi. Tento plač sa často zamieňa s plačom, keď bábätko bolí bruško. Ono to spolu trochu súvisí, pretože keď bábätko veľa plače, tak pri tom prehĺta vzduch, ktorý potom potrebuje opäť odísť z tela von, a vznikajú tak nami “neobľúbené prdíky”. 

Ak teda bábätko plače každý večer v rovnakom čase, potom je to plač, pri ktorom spracováva všetko, čo za deň zažilo, a my by sme mu to mali umožniť. Cumlík môže byť riešením, že bábätko prestane plakať, ale neodplavia sa všetky tie nové podnety a ak sa to bude takto diať každý deň, potom sa to môže prejaviť v neskoršom veku väčšou agresivitou, hryzením, potrebou upokojiť sa materiálne atď.

Začiatky sú vždy náročné

Čo si budeme nahovárať, azda každá maminka si v šestonedelí položila otázku, či niekde neurobila chybu. Je to prirodzené, máme strach, sme unavené, nemáme skúsenosti. Nech je to akokoľvek, pre svoje dieťatko robíme to najlepšie, čo vieme, a aj keď nám to niekedy nejde, neznamená to, že sme zlyhali alebo nás naše bábätko nebude mať rado. Ono nás nadovšetko a bezpodmienečne miluje. Sme preň celý svet. Preto sa nebojme nosiť a mojkať svoje bábätká, kedykoľvek je to treba, oni nám to neskôr zase vrátia. A keď sa už nebudú chcieť nosiť, na toto obdobie budeme rady spomínať. 

Zobraziť ďalšie

Záložka do knihy
Znakování s miminkem

Napísať komentár

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.