Dojčenie by malo byť samozrejmosťou pre každú novopečenú mamičku. Bohužiaľ to tak nie je a dôvodov je celý rad. Keď pomineme malé percento mamičiek, ktoré naozaj dojčiť nemôžu, potom je veľká škoda, že dojčenie nie je viac vidieť. Našťastie existuje množstvo organizácií, laktačných poradkýň a tiež je tu Svetový týždeň dojčenia, ktoré robia osvetu a vracajú dojčenie do bežného života.
Kedy prebieha Svetový týždeň dojčenia
Svetový týždeň dojčenia prebieha prvý týždeň v auguste a oslavuje sa vo viac než 170 krajinách sveta. U nás sa potom oslavuje ešte Národný týždeň dojčenia a ten prebieha následne v septembri.
Prečo je tento týždeň dôležitý
Podpora dojčiacich mamičiek a dojčenia ako takého je v dnešnej dobe veľmi dôležitá. Po narodení bábätka sú mamičky často zavalené otázkou, či dojčia a keď nedojčia, tak sú odsudzované či v opačnom prípade nabádané, že keď dajú radšej umelé mlieko, potom to bude pohodlnejšie, lepšie sa vyspia, nebudú sa musieť odhaľovať na verejnosti atď. Následne keď je dieťatko väčšie, pol roka, rok, rok a pol, dva, okolie ich zase trápi otázkou, prečo ešte dojčia, že dieťa už je na to veľké. Čo si budeme hovoriť, nie je to ľahké vyjsť v ústrety každému, no najdôležitejšie je, že je to vec medzi mamičkou a jej dieťaťom a do toho môžu hovoriť len oni dvaja.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dojčiť do dvoch rokov veku dieťaťa. Niektoré deti sa odstavia skôr, niektoré potrebujú dojčiť aj po nástupe do škôlky. Je to veľmi individuálna a zároveň intímna záležitosť, do ktorej by nikto cudzí nemal hovoriť. Cieľom Svetového týždňa dojčenia je teda podpora dojčenia a zlepšenie zdravia detí na celom svete.
Dojčenie by nemalo byť vedľajšie
Skôr nebola podpora dojčenia taká veľká, ako je, našťastie, dnes, a tak množstvo mamičiek vôbec nedojčilo svoje deti alebo len pár dní, týždňov či mesiacov, kým potom prešli na umelé mlieko, pretože tak sa to jednoducho robilo. Dojčenie na verejnosti nebolo vidieť a keď už sa náhodou nejaká mamička odvážila, hneď sa zdvihla vlna negatívnych reakcií.
Svetový týždeň dojčenia otvára tému dojčenia, podporuje dojčiace mamičky, poukazuje na to, že dojčiť dieťa je v poriadku v akomkoľvek veku a hlavne, že dojčiť môže akákoľvek žena bez ohľadu na vek, tvar pŕs či ich veľkosť.
Je teda potrebné chcieť svoje bábätko dojčiť, vedieť ako si nepokaziť dojčenie na začiatku a v prípade ťažkostí sa obrátiť na nejakú laktačnú poradkyňu.
Dojčenie je skvelé, pretože
- nestojí žiadne peniaze a je navyše ekologické;
- prsník je vždy k dispozícii a mlieko má vždy ideálnu teplotu a chuť;
- je to najčastejší spôsob uspávania detí;
- keď je dieťa choré alebo mu rastú zúbky, dojčenie veľmi pomáha zmierniť bolesť a nepohodlie;
- ak dieťa odmieta prvé príkrmy, vždy mu môžete ponúknuť materské mlieko ako alternatívu;
- v materskom mlieku sú protilátky, ktoré chránia dieťa pred rôznymi infekciami;
- je to prevencia SIDS;
- žene po pôrode pomáha s rýchlejším zavinovaním maternice, zmierňuje popôrodné krvácanie;
- a mnoho ďalších výhod.
A preto nevzdávajte dojčenie, keď na začiatku veľmi nejde. Dojčite tak dlho, ako to vaše dieťa potrebuje. A podporujte ostatné mamičky v dojčení, pretože len vďaka tomu bude dojčenie opäť súčasťou väčšiny rodín.





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.