Približne 20 % párov v Českej republike trápi neplodnosť. Je to dané napríklad stravovacími návykmi partnerov, snahou o otehotnenie po 30-35 roku veku aj rôznymi ochoreniami, ktoré bránia počatiu bábätka. Neplodnosť sa však netýka len párov, ktoré ešte doma nemajú žiadne dieťatko. Týka sa aj rodičov, ktorým sa podarilo už v minulosti počať bábätko. Reč je o takzvanej sekundárnej neplodnosti. Čo to vlastne je, čo ju spôsobuje a ako sa lieči?
Čo je to sekundárna neplodnosť
Okolo 11 % párov má aj po roku snaženia problém počať bábätko, aj napriek tomu, že doma už minimálne jedno dieťa majú. Sekundárna neplodnosť je niečo, s čím páry väčšinou nepočítajú. Predsa len, keď sa to už minimálne raz podarilo, nevidia dôvod, prečo by nemohli počať bábätko znova a bez problémov. Opak je však pravdou.
Čo spôsobuje sekundárnu neplodnosť
Faktorov, ktoré spôsobujú neplodnosť, je celý rad. Niekedy ani lekári netušia, čo za neplodnosťou stojí. Najčastejšie ide o:
- vyšší vek ženy aj muža,
- endometriózu,
- poruchu štítnej žľazy,
- PCOS,
- nevhodný životný štýl - vyššia konzumácia alkoholu, fajčenie, málo pohybu, minimum pohybu,
- obezitu alebo naopak veľký úbytok na váhe,
- nepravidelný menštruačný cyklus,
- zjazvenie maternice alebo zrasty po predchádzajúcom pôrode,
- užívanie niektorých liekov,
- autoimunitné ochorenia,
- pohlavne prenosné choroby,
- zlá kvalita spermií,
- hormonálne poruchy u mužov,
- dojčenie - niektorým mamičkám nabehne menštruačný cyklus až po ukončení dojčenia,
- po potrate/potrotoch.
Ako z toho von
V prvom rade je vhodné upraviť svoj životný štýl a byť v kondícii - kvalitná strava, vylúčiť alkohol, jesť menej sladkého, dostatočne spať a oddychovať, pravidelne sa hýbať, používať šetrnejšiu a ekologickú kozmetiku a drogériu.
Ďalej je dobré navštíviť lekára, ktorý vykoná potrebné vyšetrenia a potvrdí alebo vylúči možné príčiny.
Ak sa nepodarí neplodnosť vyliečiť, potom prichádza na rad možnosť umelého oplodnenia.
Keď sa dlho nedarí počať bábätko, je to veľmi psychicky náročné a môže sa stať, že práve naša hlava to všetko blokuje. V tomto prípade je ideálne hlavu takzvane vypnúť a nechať tomu voľný priebeh - nesledovať plodné dni, nemerať si bazálnu teplotu, neplánovať styk len na tie dni. Na nič netlačiť, neriešiť a nechať to plynúť, aby si svoju cestu bábätko našlo samo, keď príde jeho čas. Áno, je to to najťažšie, ale často najúčinnejšie. Nebojte sa zdieľať svoje pocity s vaším partnerom, podpora je v tomto prípade veľmi dôležitá, navyše ste v tom spolu a kto iný vám rozumie najlepšie.
Držíme palce a veríme, že si všetky bábätká nájdu cestu k svojim rodičom v tú správnu chvíľu.





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.