Vývoj dieťaťa

Prvé krôčky alebo prečo neťahať deti za rúčky

První krůčky aneb proč netahat děti za ručičky

Prvé krôčiky sú úžasným míľnikom v živote všetkých detí. Mnoho rodičov si želá, aby už ich dieťa konečne začalo chodiť samo, a tak mu často pomáhajú a ťahajú ho za ruky v domnienke, že sa to naučí rýchlejšie (mnohonásobne častejšie to potom robia babičky a deduškovia). Opak je však pravdou. Prečo neťahať deti za ručičky, keď ešte samy nechodia, a ako to urobiť lepšie?

Prečo nevodit batoľa za ruky, keď ešte samo nechodí

  • Dieťa nebude rýchlejšie chodiť samo, naopak, tým sa jeho vývoj spomalí;
  • dieťa nie je motivované vydať sa samo do priestoru, pretože vie, že ho vždy niekto bude držať za ruku/ruky;
  • dieťa voděním za ruky dostatočne neposilňuje brušné svaly a svaly okolo chrbtice, aby mohlo chodiť vzpriamene po dvoch nohách bez opory;
  • voděním za ruky môže poškodiť ramenné väzy, ktoré ešte nie sú na tento typ chodenia dostatočne vyvinuté;
  • dieťa má uvoľnené brušné svaly a ani plosky nôh nie sú v správnom postavení, čo vedie k zlému držaniu celého tela.

Ako na to ísť lepšie

  • Nechať dieťa robiť len to, čo zvládne samo;
  • najdôležitejšou fázou vývoja je lozenie, či už po štyroch alebo chôdza okolo nábytku, čo je vlastne tiež lozenie len vo vertikále;
  • čím dlhšie bude dieťa loziť, tým lepšie, ideálne aspoň 4 mesiace;
  • keď bude chcieť objavovať svet vo vyšších poschodiach, naučí sa stavať pri nábytku cez pozíciu rytiera (kľak na jednom kolene) a začne sa pohybovať s oporou o ruky a až keď bude dieťa dostatočne spevnené, vyrazí samo bez opory do priestoru;
  • nepoužívať chodítko;
  • ak si dieťa zatiaľ nie je isté, potom si sadnite s partnerom sami a nechajte dieťa, aby skúšalo pár krôčikov urobiť medzi vami dvoma a ak bude potrebovať nejakú oporu, potom ho chyťte za boky, tým mu pomôžete oveľa viac;
  • ak dieťa skúša chodiť samo bez opory, nechajte ho padať, je to preň veľmi dôležité, aby sa naučilo pracovať s rovnováhou, aby zkoordinovalo celé telo, aby si uvedomilo usporiadanie vecí v priestore vzhľadom na seba a aby sa naučilo aj zastaviť, keď potrebuje.

Každé dieťa má svoj čas a v dospelosti nikto nebude riešiť, či začalo chodiť ešte pred prvými narodeninami alebo až v roku a pol. Nevytvárajte na seba taký tlak, neporovnávajte svoje dieťa s ostatnými deťmi a doprajte tomu svojmu dostatok času, ono si na to samo príde. Držte sa pravidla minimálnej podpory a uvidíte, že sa dieťa naučí chodiť aj tak a oveľa skôr, než keď mu budete pomáhať.

Zobraziť ďalšie

Mateřská a rodičovská dovolená - víme, jak na to
Capáčky vs první botičky - kdy, co nazout

Napísať komentár

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.