Vývoj dieťaťa

Prečo neposadiť deti pred televízor

Proč neposazovat děti před televizi

Televízia je bezpochyby jedným z nástrojov modernej doby, ktorý vlastní takmer každá domácnosť. U niekoho má dokonca televízia svoje miestečko v každej izbe. Stále však pribúdajú domácnosti, kde televíziu nenájdeme, zato je na dennom poriadku používanie notebooku, tabletov, mobilných telefónov či stolových počítačov. Áno, taká je doba, doba plná obrazoviek. Mnohí z nás vyrastali pri televízii pri sledovaní rozprávok a večerníčkov, na druhej strane sme mali aj veľa vyžitia vonku. Dnes je to iné, obrazovky sú prenosné, a tak sa do nich môže pozerať aj vonku. Ako tomu predchádzať? Čo učiť deti namiesto sledovania obrazoviek? Prečo ich neposádzať pred televíziu?

Prečo televízia a všetky obrazovky škodia

Bábätká a batoľatá

U malých bábätiek do jedného roka je televízia naozaj zbytočná. Ak potrebujete dieťa na chvíľu zabaviť, aby ste si mohli odskočiť na záchod, do sprchy či umyť riad. Potom bude pre vaše bábätko lepšie, keď ho posadíte do hojdačky alebo položíte na deku a vezmete ho so sebou do miestnosti, aby na vás videlo a pozorovalo, ako to na tomto svete funguje. Pre bábätko to bude prospešnejšie a bude vás mať stále nablízku. 

Deti do dvoch rokov by v ideálnom prípade nemali vôbec pozerať na televíziu, pretože si nevedia prepojiť obraz so zvukom. Zvuk ide v televízii neskôr než obraz, čo dospelý nevníma, ale dieťa áno. Navyše takto malé deti nemajú kritické myslenie a nedokážu rozpoznať dobro od zla ani v rozprávkach (napr. Tom a Jerry alebo Máša a medveď). Násilie teda berú ako niečo normálne, a preto potom môžu búchať ostatné deti.

Čo si budeme hovoriť, u batoliat nám obrazovky môžu pomôcť pri náročnejších činnostiach, ako je čistenie zúbkov (dieťa bude lepšie spolupracovať), pri jazde autom (v prípade, že inak plače), keď je dieťa choré alebo ho trápi bolesť zúbkov (pomôže to odviesť pozornosť od bolesti). Samozrejme nenecháme dieťa pozerať sa celé dni do obrazoviek. Keď si však pomôžeme na pár minút a ešte k tomu im pustíme napríklad nejaké pesničky, vzdelávacie rozprávky alebo rozprávku v cudzom jazyku, potom to môže byť aj prospešné. 

Pasívna aktivita, vznik závislosti a porucha pozornosti

Problémom obrazoviek je naša pasivita. Malé deti sa vyvíjajú každý deň, stále sa učia nové veci, majú chuť po nás všetko opakovať a objavovať svet, skrátka sú od prírody zvedavé a práve sledovanie televízie alebo videa na mobile im túto chuť učiť sa berie. Zrazu totiž nemusia nič, len sledujú obrazovku. Nemusia sa ani hýbať, čo neskôr vedie k rozvoju obezity. Následne sa to potom môže rozvinúť aj v závislosť na obrazovkách a deti sa to veľmi ťažko odnaučujú. Navyše ak sa so sledovaním obrazoviek začne veľmi skoro a nijako sa neobmedzuje dĺžka používania, potom to môže mať negatívne dopady na vývoj mozgu. Dokonca to môže u detí viesť aj k poruchám pozornosti

Učenie sa podľa vzorov

Hovorí sa, že deti do troch rokov do seba všetko nasávajú ako špongie, a je to úplná pravda. Učia sa veľmi rýchlo, čokoľvek čo vidia alebo počujú si hneď pamätajú a v budúcnosti sú schopné to použiť v momente, keď by sme to najmenej čakali. Problémom televízie je, že deti z nej preberajú vzory. To znamená, že sa učia rôzne gestá, slová, frázy, ale aj spôsoby správania podľa toho, čo vidia. Chýba tam však interakcia s ďalšou osobou a môže nastať aj problém s rozvojom reči.

Ťažkosti so zaspávaním

O modrom svetle sa hovorí čoraz častejšie v súvislosti s problematickým zaspávaním. Svetlo, ktoré žiari z obrazoviek totiž mozgu cez oko hovorí, že je deň, a teda telo sa prirodzene nepripravuje na spánok. Môže byť potom veľmi náročné uspať malé dieťa aj školáka a mnohí dospelí s tým majú tiež problém. 

Pred spaním by teda deti vôbec nemali pozerať do obrazoviek, prípadne je potrebné použiť filter, ktorý zafarbí obrazovku do červena a eliminuje tak modré svetlo, ktoré je tým rušivým prvkom. Existujú aj červené okuliare proti modrému svetlu, ktoré potom môžu používať staršie deti aj dospelí. 

Svetový deň televízie

21. novembra sa po celom svete oslavuje Svetový deň televízie. Tento deň vznikol na počesť J. L. Bairda, ktorý vynašiel prenos obrazu do obrazoviek. U nás sa televízia prvýkrát spustila v roku 1953. Ako sa hovorí, je to dobrý sluha, ale zlý pán. Všetkého veľa škodí a u detí to platí dvojnásobne. Chceli by sme vás vyzvať k tomu, aby ste tento deň oslávili opačne, a to bez televízie a ideálne bez akejkoľvek obrazovky. Skúsite to s nami?

Ako zabaviť deti bez obrazoviek

Spoločná prechádzka

Vyrazte von na čerstvý vzduch a podniknite nejaký výlet. Deti tak unavíte a ešte si pritom užijú množstvo zábavy. Nemusíte mať ani konkrétny cieľ, deťom môžete dávať po ceste rôzne úlohy a motivovať ich tak k chôdzi, ktorú často sabotujú.

Spoločenské hry

Hraním spoločenských hier si deti osvojujú plánovanie a učia sa prijímať zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Do hry sa potom môže zapojiť celá rodina a užijete si veľa zábavy.

Čítanie kníh

Prečítajte deťom knihu, rozvíja ich neskoršiu schopnosť učiť sa. Vyrastú z nich tak lepší čitatelia a rečníci. S malými deťmi si môžete prezerať obrázky v knižke, väčšie deti zabaví aj Albi ceruzka s knihami. Prípadne môžete spoločne vymýšľať nejaký príbeh. Fantázii sa medze nekladú. 

Spoločné varenie a pečenie

Uvarte spoločne nedeľný obed alebo upečte napríklad bábovku. Varenie deťom rozvíja kreativitu, zvyšuje pozornosť a sústredenie a hlavne rozvíja jemnú motoriku. Už aj batoľatá môžu v kuchyni pomáhať, stačí na to učebná veža, aby dosiahli na kuchynskú linku, a môžete im zveriť napríklad miešanie.

Prezeranie fotiek

Ak máte doma malé bábätko a staršie dieťa naň často žiarli, potom vám môže pomôcť vytvoriť fotoalbum či fotoknihu, kde budú fotky staršieho dieťaťa už od narodenia. Ukážete mu, že bolo tiež takéto maličké a čo všetko ste spolu robili, ako ste sa oň starali, aby vedelo, že bola kedysi všetka pozornosť upriamená aj naň. 

V prípade, že máte len jedno dieťa alebo na seba súrodenci nežiarlia, potom prezeraním fotiek vždy zaujmete a zabavíte deti. 

Nie je to len zlé

Nehovoríme, že obrazovky sú zlo a mali by sme sa ich okamžite vzdať. Žijeme v digitálnej dobe a skrátka televízia, mobilné telefóny, tablety a počítače k tomu patria. Mali by sme skôr obmedzovať čas pri obrazovkách a snažiť sa deti zabaviť hlavne pohybom či aktivitami, pri ktorých rozvíjajú svoje motorické zručnosti (Ako na rozvoj hrubej motoriky, Ako rozvíjať jemnú motoriku u detí). A v prípade, že obrazovku použijeme, potom vybrať videá skôr vzdelávacieho charakteru.

Odporúčame stanoviť si s deťmi jasné pravidlá, ktoré budú pre sledovanie televízie a ostatných obrazoviek platiť a budú sa dodržiavať. U detí starších ako tri roky potom uzatvárajte spoločné dohody, vďaka tomu bude jednoduchšie sa na všetkom dohodnúť. 

Hlavne si nič nevyčítajte, v každej situácii robíme to najlepšie, čo môžeme, a ak sme na deti sami, potom pre nás môže byť televízia po náročnom dni vyslobodením. Skúste sa skôr zamyslieť nad tým, ako to robiť z dlhodobého hľadiska. Stanovte si pravidlá a dajte tak deťom hranice, ktoré sú dôležité pre vás aj pre ne. 

Dúfame, že si deň bez televízie (obrazoviek) užijete a ak sa vám to nepodarí práve 21. novembra, skúste to iný deň.

Zobraziť ďalšie

Jak posílit imunitu kojící ženy a jejího miminka
Advent s dětmi - jak si ho užít naplno

Napísať komentár

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.