Cestovanie s bábätkom môže byť pre mnohých rodičov pohodovou záležitosťou, ktorú si veľmi užívajú. Zatiaľ čo pre niektorých je to skôr nočná mora. Ako je možné, že Máňa od vedľa už s bábätkom takmer od narodenia precestovala polovicu republiky a boli dokonca už aj letecky pri mori a my sme radi, keď dôjdeme ledva pár kilometrov k lekárovi?
Pre niekoho možno prekvapivé zistenie, ale podľa rôznych mamičkovských diskusií je to tak 50 na 50. Niektoré bábätká totiž v aute bez problémov spinkajú, a teda cestovanie s nimi je za odmenu. Niektorým sa však v aute nepáči a sú schopné celú cestu preplakať.
Pred cestou sa pripraviť
Ak sa chystáte autom prekonať väčšiu vzdialenosť, je dobré vyskúšať pred cestou nejaký výlet v okolí, aby ste zistili, ako sa vaše bábätko správa v aute. Ak totiž plače ešte predtým, než vyjdete z garáže, môže byť pre vás aj krátka cesta veľmi stresujúca. Bábätko môže plakať z mnohých dôvodov, napríklad pre preťaženie, teplo, stiesnený priestor, priveľa podnetov za deň, hlad, kinetózu a pod. Je teda dobré, ak vyskúšate menej vrstiev oblečenia, nakojíte pred jazdou, urobíte častejšie prestávky či zvážite rôzne časy jazdy - tesne pred spaním, naopak s vyspatým bábätkom alebo skúsiť ísť v noci. Ak nič nepomáha a bábätko stále plače, je možné, že si budete musieť počkať, kým podrástie a bude môcť jazdiť v smere jazdy. V prípade, že sa u dieťaťa nepotvrdí kinetóza, otočenie v smere jazdy vždy zaberie. Ak máte aj staršieho súrodenca a na dovolenku či výlet chcete ísť už kvôli nemu, potom je na zvážení, či nechať bábätko, aby sa v aute trápilo. Veď predsa aj bábätká sú ľudia.
Inak než autom
Ďalšou možnosťou je cestovať vlakom. Je množstvo rodín, ktoré radšej volia túto variantu, pretože vo vlaku majú väčšiu voľnosť. Môžu mať bábätko celú cestu v kočíku alebo v šatke/nosítku, môžu ho kedykoľvek počas jazdy zobrať, nakojiť, pohrať sa s ním. Je to síce časovo náročnejšie cestovanie, ale pre mnohých jediná možnosť, ako niekam bez stresu dôjsť.
Cestovanie lietadlom je síce rýchlejšie, no asi najkomplikovanejšie zo všetkých možných dopravných prostriedkov. Je potrebné mať doklady pre bábätko, zabezpečiť si v cieľovej destinácii postieľku, ak nespíte spolu. Ďalej mať dostatok plienok alebo si zistiť, kde sa tam dajú kúpiť, a vybaviť cestovné poistenie. Pre bábätko tiež nemusí byť príjemný tlak v uškách pri vzlete a pristávaní. Z vlastnej skúsenosti odporúčame letieť až so starším dieťaťom, pretože plač bábätka je pre množstvo cestujúcich veľmi nepríjemný. A v prípade, že sa letí v noci, tak sa pri detskom plači nedá veľmi dobre spať.
Čo nezabudnúť so sebou
Ak sa rozhodnete vyraziť na cestu, určite si doma nezabudnite okrem bežných potrieb aj:
- desiatu - ak už dieťa začalo s príkrmami
- lieky - napríklad Calgel alebo Camiliu pri raste zúbkov, čípky alebo sirup na zníženie horúčky, sirup na kašeľ, morskú vodu a odsávačku na prípadnú nádchu
- doklady - ak sa vydáte na cestu do zahraničia, potom je potrebné mať pre bábätko občiansky preukaz alebo cestovný pas
- šatku alebo nosítko - v prípade, že bábätko inak ako nosením nezaspí, alebo sa môžu nosiace pomôcky hodiť na výlety, kde by sa kočík zle dostával
Niekoľko slov na záver
Nech sa rozhodnete akokoľvek, hlavne sa neporovnávajte s ostatnými mamičkami. Každá sme iná a temperament našich detí sa tiež líši. Pre niektorú je plač bábätka stresujúcou záležitosťou, iná ho berie ako súčasť detstva a keď chce ísť na výlet, tak sa jednoducho ide. Verte, že keď bude vaše bábätko väčšie, tak si výletovanie určite užijete. Nebudete musieť riešiť plienky, dojčenie/umelé mlieko, denný spánok ani príkrmy. Bude to väčšia pohoda. A ak sa predsa len na cestu vydáte, tak si to užite, pretože vaše bábätko už nikdy nebude také malé a každá chvíľa strávená s ním mimo domova vám dodá energiu do ďalších dní.





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.