Autorka článku: Iveta Bartošová
S chladnejšími mesiacmi ubúda denného svetla a prirodzene sa sťahujeme do svojich domovov, kde viac oddychujeme a toľko sa nehýbeme. Pohyb je však pre nás veľmi dôležitý a nemali by sme naň teda zabúdať ani v zime. Škôlkari chodia spoločne každý deň na prechádzky a medzi denné aktivity zaraďujú najrôznejšie cvičenia a pohybové hry, kým u školákov je už pohybu minimum. Ako teda motivovať deti k pohybu, keď toľko nechodíme von?
Prečo je pohyb pre deti dôležitý
Pohyb je neoddeliteľnou súčasťou našich životov, vďaka nemu si udržiavame telo v kondícii, máme lepšiu náladu, lepšie spíme, trénujeme naše svaly a predchádzame nadváhe. Preto, ak obmedzíme pohyb na minimum, veľmi sa to odrazí na našom zdraví. U detí je pohyb obzvlášť dôležitý, pretože si vytvárajú návyk do dospelosti.
Ako rozhýbať deti vonku
Nech už sú jesenné sychravé dni alebo v zime zasnežené chodníky, vždy je možné vymyslieť nejaké vonkajšie aktivity a prispôsobiť ich počasiu. Vonku môžete s deťmi:
- ísť len tak na prechádzku a pritom sa zahrať na schovávačku alebo na babu;
- ak máte psíka, môžete odovzdať deťom zodpovednosť, aby venčili psíka;
- zbierať lístie, gaštany, žalude alebo šišky a potom z nich tvoriť nejaké DIY jesenné projekty;
- hľadať kešky (geocaching)
- púšťať šarkana - pri tejto aktivite sa veľmi nehýbeme, preto môžete na miesto, kde budete šarkana púšťať, dôjsť peši alebo autom zaparkovať niekde ďalej, aby ste sa museli prejsť;
- jazdiť na bicykli či odrážadle, ak to stav ciest a chodníkov dovolí;
- ísť na vonkajšie klzisko alebo na zamrznutý rybník a zabrusliť si;
- lyžovať;
- bobovať alebo sa sánkovať;
- guľovať sa alebo robiť anjelikov do snehu;
- stavať snehuliaka.

Ako rozhýbať deti vo vnútri
Pohyb na čerstvom vzduchu je liečivý, avšak v chladných mesiacoch to môže byť komplikované, preto volíme častejšie skôr vnútorné pohybové aktivity. Navštíviť môžete:
- skupinové cvičenia - cvičenie v telocvični, gymnastika, plávanie, florbal, tanec atď.;
- detskú herničku - ak je v nej napríklad šmykľavka alebo nejaké odrážadlá, potom budú mať deti pohybu určite dosť;
- zimný štadión a zabrusliť si;
- lezeckú stenu;
- ak sa vám nechce z domu, môžete s deťmi pripraviť nejakú opičiu dráhu, aby sa rozhýbali.

V skratke
V chladných mesiacoch prirodzene ubúda pohybu vonku a prirodzene sa sťahujeme dnu. Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý, ale nie vždy ideme s deťmi von. Keď sa už rozhodnete pre vonkajšie aktivity, môžete ísť len tak na prechádzku, na bicykel či odrážadlo, v zime potom na korčule, lyže alebo boby. Obľúbenými vnútornými aktivitami sú skupinové cvičenia, lezecká stena, plávanie, korčuľovanie na štadióne alebo aj opičia dráha, ktorú si vytvoríte doma sami.
Ako motivujete svoje deti vy? Aké aktivity najradšej robíte v zimných mesiacoch s deťmi?





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.