Výbava pre bábätká

Šatka alebo nosič - čo je lepšie?

Šátek nebo nosítko - co je lepší?

Keď sa budúca alebo čerstvá mamička rozhodne svoje bábätko nosiť, prvé, nad čím začne premýšľať, je, či zaobstarať šatku alebo nosič. Odpoveď však nie je taká jednoduchá, pretože každej mamičke vyhovuje niečo iné. Záleží aj na tom, ako často bude nosiť, či bude nosiť aj niekto iný, či chce nosiť len kvôli venčeniu psíka a mnohých ďalších kritériách. Čo je teda lepšie?

Výhody a nevýhody šatky

Keď sa povie šatka, tak sa mnohým mamičkám začnú dvíhať vlasy hrôzou, pretože sa už desia toho zložitého úväzu, ktorý sa budú musieť naučiť. Nie je to však žiadna veda a chce to trochu cviku. Ideálne je, keď vám úväz niekto ukáže a poradí vám nejaké fígle.

Šatka je jednoznačne vhodnejšia pre novorodencov a predčasne narodené bábätká. Krásne sa totiž prispôsobí mamičke aj bábätku. Nikde nič netlačí, neťahá a nie je potrebné zložito nič nastavovať. Na začiatku je náročnejšie naučiť sa správne viazať do šatky, ale po pár dňoch už budete istejšie a pôjde to hladko. Zaobstaranie šatky je aj lacnejšou záležitosťou (samozrejme, ak neplánujete kúpu ručne tkanej šatky, ktorá stojí aj desiatky tisíc), pretože vám vydrží takmer na celé nosiace obdobie. Ak nebudete mať drobnejšie dieťa, potom sa vám neskôr zíde aj nejaká nosnejšia šatka. Ďalšou výhodou šatky je možnosť viazať do nej dvojčatá alebo nosiť staršie a mladšie dieťa v tandeme, jedno na chrbte a jedno na bruchu. 

Keď sa z vás stane ostrieľaná nosiaca mama, tak vás určite bude lákať nosiť na chrbte a na takéto nosenie sú šatky jednoznačne oveľa lepšie než nosiče. Dá sa v nich krásne bábätko napolohovať tak, aby vám pozeralo ponad rameno a bolo spokojné s výhľadom, čo sa v nosiči veľmi nedá nastaviť. 

Keď pomineme počiatočnú nevýhodu v zložitosti úväzu, potom jednou nevýhodou viazania do šatky je možnosť jej zašpinenia vonku a zložitejšie naväzovanie vonku. Dieťatko si musíte niekam odložiť, šatku si pripraviť na seba a keďže má niekoľko metrov, tak si jej konce môžete vonku rýchlo zašpiniť. Ak sa však do šatiek zamilujete, tak pre vás ani toto nebude nevýhoda a šatku budete brať ako módny doplnok, takže určite pri jednom kúsku nezostanete. A samozrejme ani jeden úväz vám nebude stačiť a budete sa chcieť naučiť ďalšie. Druhou nevýhodou potom môže byť zložitejšie dojčenie v šatke, musíte totiž vedieť, kde čo povoliť, aby sa bábätko dostalo k prsníku a pohodlne sa najedlo, a ak pri tom zaspí, tak zase úväz späť dotiahnuť, čo je oproti nosiču komplikovanejšie.

Výhody a nevýhody nosiča

Nosič sa môže na prvý pohľad zdať, že je lepší než šatka, pretože doň dáte bábätko oveľa rýchlejšie a je to vlastne ako taký obrátený batoh. Napriek tomu je aj nosič najprv potrebné nastaviť a keďže dieťa stále rastie, tak sa musí často prestavovať. Ďalej je to náročnejšie s výberom, pretože sú rôzne tvrdosti bedrového pásu, rôzne spôsoby nastavenia nosiča (suchý zips, patentky, šnúrky, popruhy), rôzne materiály, a teda nie je také jednoduché nosič vybrať.

Výhodou je teda jednoznačne rýchlosť a manipulácia, pretože keď bábätko vyberiete von, tak vám nosič stále drží okolo pása, takže ho môžete kedykoľvek zase rýchlo použiť bez odkladania dieťaťa. Často majú mamičky z tohto dôvodu na doma šatku a von nosič. 

Dojčiť sa v ňom dá tiež jednoduchšie, stačí povoliť pár popruhov a prístup k prsníku je prakticky okamžitý. Ak pri dojčení bábätko zaspí, jednoducho zase všetko rýchlo dotiahnete.

V prípade, že chcete alebo potrebujete, aby namiesto vás nosil niekto iný, potom je nosič určite jednoduchší, pretože sa otecko, babička, sestra, ktokoľvek, kto bude nosiť, nemusí učiť úväz, len si nastaví nosič na svoju postavu

Ak by ste chceli nosiť v nosiči už od narodenia, potom je potrebné zaobstarať nosič na to určený, ktorý však vydrží len pár mesiacov a potom musíte zaobstarať väčšiu veľkosť. Ak chcete nosiť aj staršie dieťa, je potrebné zaobstarať batoľací nosič. Z tohto dôvodu sú finančné náklady na nosenie podstatne vyššie než pri šatke. Mamičky preto väčšinou najprv zaobstarajú šatku a nosia prvé mesiace prevažne doma a neskôr kúpia nosič a nosia aj vonku, pretože sú si istejšie. 

Takým kompromisom medzi šatkou a nosičom môže byť celováci nosič, ktorý nemá žiadne pracky, takže je menej robustný a vyzerá jemnejšie, skôr ako šatka. Lepšie sa prispôsobí bábätku aj nosiacej osobe a nie je taký zložitý na viazanie ako šatka. 

Čo si teda zaobstarať?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Ideálne je, keď máte možnosť si šatku aj nosič vyskúšať a podľa toho sa rozhodnúť, čo vám bude viac vyhovovať. Nech sa rozhodnete akokoľvek, bábätku sa u vás na hrudi bude páčiť. Ako počuje tlkot vášho srdca, bude pokojnejšie a vy si budete môcť kedykoľvek privoniavať k jeho hlavičke, čo vám dodá energiu a tiež zlepší náladu.

Zobraziť ďalšie

Aroma flakon - vědomý odpočinek
Sněženky z papíru

Napísať komentár

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.