Nedávno sme oslovili túto úžasnú ženu - fyzioterapeutku a mamu. Vďaka nej pre vás pripravíme malý seriál o fyzioterapii bábätiek aj mamičiek. Môžete ju sledovať na onstagramu @mamimi_fyzio.
1. Môžete sa nám trochu predstaviť, kto ste a čo robíte?
Volám sa Edita Knotková a som detská a ženská fyzioterapeutka, momentálne na
materskej dovolenke. Vo svojej praxi sa venujem hlavne bábätkám a mladším deťom, ale
práca s nimi ma doviedla k práci s mamičkami, pretože tie sa často zanedbávajú a
nemajú na seba čas. Preto mi prišlo ideálne to vziať takzvane “jedným vrzom” a pri
terapii dieťaťa odovzdať tipy aj mamičke, prípadne ich zobrať oboch naraz. Počas materskej
by som sa rada venovala hlavne workshopom a osvete vo svojom odbore.
2. Vaše obľúbené jedlo, hudba a ako relaxujete?
Najradšej mám sushi. Čo sa hudby týka, mám solídny hudobný nevkus, a tak
počúvam všetko - od powermetalu po kórejský pop. Relaxujem čímkoľvek, čo je
vonku. Som rada, že už je pekné počasie, pretože som schopná s kočíkom prejazdiť aj
celý deň.
3. Aká je práca detskej a ženskej fyzioterapeutky?
V prvom rade krásna. Vždy som milovala deti a ukončenie kurzu “Vojtovky” bol môj
splnený sen. Je krásne pozorovať na bábätkách pokroky, ktoré urobia v priebehu
terapie, ale je to aj práca náročná. Už zodpovednosťou voči bábätkám, tak aj
emocionálne - niektoré deti pri terapiách plačú a ja musím veľmi zvažovať misky váh, aby im
bola mnou zvolená terapia čo najviac prínosná a aby chod rodiny pokiaľ možno čo
najmenej obmedzovala. V každom prípade je potrebné, aby bol terapeut tak akurát
jemný, ako prísny, a vyžaduje to veľkú dávku empatie. Rozhodne nie každé bábätko
s pohybovým problémom musí cvičiť Vojtovku. A to je to ťažké - vyladiť cvičenie pre
konkrétnu dvojicu - najčastejšie mamičku a dieťa.
4. Môžete nám predstaviť aktuálne trendy vo fyzio bábätiek aj mamičiek?
Ten najväčší trend, ktorý pozorujem, je záujem o informácie. Rodičia veľa riešia zdravé
obúvanie, v kurze sú barefootové topánky. Vzrástol záujem o ergonómiu práce, sedu,
nosenia detí - a to aj z hľadiska správneho umiestnenia dieťaťa, aj správneho postoja
nositeľa.
Mamičky sa na pôrod pripravujú lepšie, než sa napríklad pripravovala generácia našich
mám. Vedia, že tehotenstvo sa má prežiť, nie prežiť a že by nemalo bolieť. Pred
pôrodom aj po ňom so sebou pracujú - a tak to má byť. Kiežby každá žena dokázala
správne vnímať a niesť svoje telo a dieťa. Už v brušku, aj na rukách.
5. Vnímate teraz svoju prácu inak, keď ste maminka?
Ani nie. Dieťatko sa mi narodilo s polohovou asymetriou krku a hlavičky, a tak som
hneď začala nenásilne pracovať na náprave. Moje dieťa je príkladom toho, že keď sa
na problém príde včas, stačia len drobné režimové opatrenia a bábätko sa upraví.
Aj sama som bola rada, že mám množstvo informácií, ako pracovať so svojím telom, aby ma
nebolelo… A že som si urobila takú prípravu na pôrod, že všetko prebehlo
plynulo a bez zásahu. Telo sa pomaly vracia do pôvodnej funkcie a vlastne by som všetkým
priala, aby mali všetko tak v pohode, ako to mám ja. Do akej miery je to mojou profesiou a
do akej miery šťastím, to sa asi nikdy nedozvieme :)
Veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a tešíme sa na ďalšie zaujímavé príspevky.





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.