Nakupovanie hračiek sa stalo trendom poslednej doby. Dnes už sa nedávajú hračky len k významným dňom ako sú narodeniny, meniny či Vianoce, ale aj ku Dňu detí, na Veľkú noc, na Mikuláša, za vysvedčenie, za návštevu zubára alebo len tak. No a keď už idete ku kamarátke na návštevu, tak sa predsa patrí priniesť aj niečo jej dieťaťu a tak prinesiete drobnosť, ktorá určite neurazí. Lenže takýchto lacných hračiek, čo sa do týždňa rozbijú, má dieťa zrazu toľko, že nevie, čo s nimi. Deťom tento spôsob dávania lásky vôbec neprospieva a mnohokrát by radšej ocenili čas strávený s rodičmi doma, v prírode, na výlete, pri domácich činnostiach, jednoducho spoločne a vedome. Ako je to teda s tým množstvom hračiek a prečo ich deti nepotrebujú plné izbičky?
Chaos a stres
Veľké množstvo hračiek vedie deti ku chaosu a ony sú potom skôr vystresované a nevedia sa s nimi hrať. Väčšinou ich len rozhádžu okolo seba alebo vyložia vedľa seba, aby nad nimi mali aspoň chvíľu kontrolu. Následne ich potom nechcú upratovať, pretože cítia, že je to nad ich schopnosti. Radšej potom utekajú k tabletu a televízii, aby nemuseli riešiť ten chaos, ktorý majú v reálnom živote.
Rozptyľujú a bránia v hre
Prílišné množstvo hračiek deťom bráni sústrediť sa na hru. Berú si jednu hračku po druhej a nehrajú sa s nimi dostatočne dlho, aby sa plne ponorili do hry, čo je veľká škoda. Zároveň sa hračky váľajú všade po izbe alebo dokonca po celom byte/dome a deti potom nemajú možnosť voľného pohybu, skrátka ich to paralyzuje a v dôsledku sa nudia.
Deti sú menej kreatívne
Mnoho hračiek berie deťom ich kreativitu, prirodzenú schopnosť vymýšľať s hračkami zaujímavé aktivity. Zároveň im bráni v objavovaní iných činností ako je napríklad čítanie a prezeranie knižiek, maľovanie, písanie atď.
Chýba vzťah k hračke
Ak má dieťa viac hračiek, než je žiaduce, potom si k nim nevytvorí žiadny vzťah a menej si ich váži. Hneď ako sa hračka rozbije alebo stratí, potom požaduje novú. Skrátka ju berie ako spotrebný tovar.
Najlepšie hračky sú tie, ktoré nie sú hračky
Najmä pri batoľatách, ktoré skúmajú svet všetkými zmyslami, môžeme pozorovať, že ich hračky veľmi nezaujímajú a radšej sa hrajú s vecami, ktoré máme bežne v domácnosti. Či už je to toaletný papier, zásuvka s ponožkami alebo metla a lopatka, toto deti jednoducho baví oveľa viac než všelijako blikajúce a hrajúce hračky. Navyše sa učia napodobňovaním, takže chcú robiť to isté, čo my. Ak práve zametáme, utierame, varíme, tak to chcú robiť tiež a pre nás je to ten najlepší čas, ako deti zapojiť. Áno, nebude to úplne dokonalé a okolo dieťaťa bude skôr viac neporiadku, ale dieťa bude šťastné a postupom času sa bude v danej činnosti zdokonaľovať.
Koľko je tak akurát hračiek
S menším množstvom hračiek si dieťa vybuduje hlbší vzťah a čím jednoduchšie sú (neinteraktívne), tým viac v nich prebudia fantáziu. Aké je teda dostatočné množstvo? Ak deťom zoberiete napríklad tretinu alebo aj polovicu hračiek a ony si to ani nevšimnú, znamená to, že ich majú priveľa. Ak im nevadia rozbité hračky ani to, že sú voči niektorým hračkám agresívne, potom ich majú stále veľa. V prípade, že neviete, čo dieťaťu kúpiť k narodeninám, čo by mu urobilo radosť, po čom túži, potom má hračiek naozaj veľa a bolo by dobré ich množstvo zredukovať.
Podľa amerického odborníka na výchovu Kim John Payna je ideálne množstvo také, aby si dieťa dokázalo všetky hračky upratať do piatich minút, teda zhruba desať až dvadsať hračiek.
Pravidelné triedenie hračiek deťom prospeje
Dieťaťu veľmi pomôže, keď budete hračky pravidelne triediť, schovávať, obmieňať, aby ich malo na očiach také množstvo, s ktorým je schopné sa hrať. Rozbité hračky rovno vyhoďte a radšej tento typ nekupujte. Hračky, s ktorými sa dieťa už dlhú dobu nehrá, môžete darovať, tie lepšie predať na burze alebo prenechať mladšiemu súrodencovi. Ak máte doma priestor, potom môžete nejaké hračky len schovať a po pár týždňoch či mesiacoch ich zase dieťaťu vrátiť a schovať iné. Bude to vyzerať, akoby malo dieťa nové hračky a rado sa s nimi bude hrať, než keby mu pol roka prekážali v izbe.
Ako ďalej?
Informujte všetkých vo svojej rodine o tom, že nechcete mať doma toľko hračiek a ak budú chcieť kúpiť niečo vašim deťom, nech to s vami najskôr konzultujú, prípadne sa môžu zložiť na nejakú drahšiu, ale kvalitnejšiu hračku, ktorá vydrží a bude možné ju aj po pár rokoch poslať ďalším deťom. Alebo môžete uľahčiť nakupovanie hračiek založením bankového účtu, na ktorý môžu vašim deťom posielať peniaze a vy za ne potom môžete kupovať potrebné veci ako oblečenie, topánky, zaplatiť kurz plávania, lekcie tenisu alebo výlet či dovolenku, čo deti ocenia oveľa viac než štyridsiate autíčko alebo tridsiateho plyšáka.
Naši rodičia a starí rodičia to nemali jednoduché, celkovo mali veľmi málo vecí a hračky, ktoré si priali, väčšinou ani nedostali alebo na ne čakali dlhé roky. Dnes máme, žiaľ, všetkého nadbytok a to tiež nie je dobré. Dôležité je uvedomiť si to a vyskočiť z toho zabehnutého kolotoča a vytvoriť si vlastné pravidlá, uvidíte, že sa vám bude doma lepšie dýchať a deti budú spokojnejšie. Držíme palce.





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.