Veľa rodičov si ešte pred narodením potomka predstavuje, ako s ním budú po narodení jazdiť po parku v kočíku, ako si budú užívať dlhé prechádzky, a namiesto toho im bábätko v kočíku plače, akoby ho na nože brali. Čo s tým? Možno sa s tým žiadna vaša kamarátka nestretla a vy si pripadáte ako z inej planéty, ale nebojte sa, takých bábätiek je veľa, len práve žiadne nie je vo vašom okolí. Stačí sa pozrieť na internet, diskusné fóra sú toho plné. Máme pre vás niektoré dôvody, prečo bábätká v kočíku plačú, a pár tipov, ako si/im pomôcť.
Množstvo podnetov
Novorodené bábätká v kočíku väčšinou neplačú, spia takmer celý deň a zatiaľ toľko nereagujú na okolitý hluk a podnety. Keď sa však prehupne šestonedelie, môže sa stať, že bábätká začnú v kočíku plakať a vy neviete prečo, keď všetko robíte rovnako a nič sa teda nezmenilo. Môže pomôcť zakrytá hlboká vanička (samozrejme tak, aby do nej stále prúdil čerstvý vzduch a v lete sa neprehrievala) alebo plienka cez oči, ktorú treba kontrolovať, aby mohlo bábätko pohodlne dýchať.
Bábätko je preťažené
Určite sa to stalo nejedenému rodičovi, že neodstrážil správny čas na uloženie dieťaťa na spánok a to namiesto zaspania začalo až hystericky plakať, pretože sa mu do tela vyplavil hormón kortizol, ktorý zťažuje zaspávanie a dieťa tak plače, plače, plače, až po nejakom čase zaspí (hormón sa vyplaví). V tomto prípade sa skúste zamerať na časy uspávania, strážte si takzvané bdelé okná (dobu, keď je dieťa hore), aby k preťaženiu nedošlo. Sledujte, aké známky únavy (miesenie očiek, siahanie na ušká, červené obočie, zívanie atď.) dieťa prejavuje, a radšej vyrazte na prechádzku skôr.
Má plnú plienku alebo potrebuje cikajúť/kakať
Sú bábätká, ktoré vôbec nevnímajú, či je plienka plná alebo nie, a naopak sú bábätká, ktoré neznesú plnú plienku a dajú vám to jasne najavo. Bábätká, s ktorými rodičia praktizujú bezplienkovú komunikačnú metódu, potom môžu plakať práve z dôvodu, že potrebujú cikať alebo kakať a do plienky to robiť nechcú. Do kočíka teda pribaľte čisté plienky a pre bezplienkovú metódu nočník.
Je mu zima alebo horúco
Pri malých bábätkách môže byť náročnejšie vychytať, čo obliecť von. Všade sa dočítate, že máte obliecť o jednu vrstvu viac než sebe, lenže každý sme iný, dospelí aj deti. Je teda potrebné vyskúšať, čo bude vašej ratolesti vyhovovať, a kontrolovať ju, či nemá studený zátylok alebo naopak spotený. Ak bábätko plače dlho, môže mu byť horúco práve z toho plaču a v tomto prípade dávajte pozor na následné prechladnutie.
Fóbia z malého priestoru
Toto vás pravdepodobne ani nenapadne, ale ak u svojho dieťaťa pozorujete, že plače v menších miestnostiach, ako je napríklad kúpeľňa alebo výťah, potom sa možno ide o fóbiu z malého priestoru. V tomto prípade vám nezostane nič iné, než prechod na nosenie v šatke alebo v nosiči, je to pre dieťa aj v prvých mesiacoch života prirodzenejšie než kočík. A môžete dúfať, že keď bude väčšie a budete môcť vyskúšať športový kočík, potom plakať nebude, pretože športiak je viac otvorený, je z neho dobre vidieť a rozptýli sa jeho pozornosť vďaka sledovaniu okolia.
Separácia
Možno počúvate od okolia, že keď budete bábätko neustále nosiť, bude rozmaznané a že by ste ho mali už od narodenia učiť samostatnosti. Lenže toto ide tak trochu proti prírode. Minimálne prvé tri mesiace by malo byť bábätko ako jedno telo s maminkou, aby sa takzvane dopieko a z maminej blízkosti spoznávalo svet. Bábätko teda môže v kočíku plakať z dôvodu separácie, pretože vás potrebuje mať v kontakte. V tomto prípade bude najlepšie prejsť na šatku alebo nosič a kočík vyskúšať neskôr, keď na to bude dieťa pripravené.
Ako si/mu pomôcť
Ak stále neviete, prečo vaše bábätko plače v kočíku, potom môžete vyskúšať niektoré z nasledujúcich tipov.
Šatku alebo nosič radšej so sebou von
Možno vám bábätko neplače v kočíku na každej prechádzke, ale len niekedy alebo občas. Pre tieto prípady môžete so sebou v kočíku voziť šatku alebo nosič a dieťa si v prípade potreby dať na seba. Kočík vám potom skvele poslúži namiesto nákupnej tašky alebo ním pohodlne odveziete vyzdvihnutý balík z pošty.
Prípadne v teplejších dňoch môžete dieťa v šatke alebo nosiči uspať a potom preložiť do kočíka, ak plače práve pred zaspaním. V chladnejších dňoch už to môže byť komplikovanejšie vzhľadom na obliekanie dieťaťa.
Dávať do kočíka spiace bábätko
Mnohým rodičom funguje metóda uspať dieťa doma a dať do kočíka už spiace. Môžete vyskúšať, či sa vám bude dariť dieťa z náručia alebo zo šatky položiť, bez toho, aby sa zobudilo.
Pridať vôňu mamičky
Do kočíka môžete pridať nejaké použité tričko alebo napríklad nočnú košeľu, z ktorej bábätko ucíti vôňu mamičky. Toto je vhodné v prípade, že vozí niekto iný než maminka, ale určite sa to hodí ako poistka kedykoľvek.
Biely šum do kočíka
Biely šum pomáha bábätku odfiltrovať okolité zvuky a zároveň pôsobí ako taká uspávanka, ktorá navodzuje spánok. Nie na každé bábätko to funguje, no ak je bábätko zvyknuté napríklad z postieľky na biely šum, potom nie je nič jednoduchšie, než ho vyskúšať aj v kočíku.
Kombinácia viacerých variantov
Je možné, že vám jednotlivé tipy fungovať nebudú, ale keď ich skombinujete, tak to pôjde. Môžete napríklad bábätko uspať doma v nosiči, preložiť ho už spiace do kočíka, kde mu dáte k hlavičke vaše tričko, ktoré ste celý deň nosili, a zapnete ešte biely šum. So sebou si pre istotu vezmete nosič, čistú plienku na prebalenie, deku pre prípad, že by bola väčšia zima, než ste predpokladali, a pre seba nejakú maškrtu pre lepšiu náladu.
Ak vaše bábätko nie je v kočíku z akéhokoľvek dôvodu spokojné a vy už neviete, kam z konca, potom to prestaňte riešiť a prijmite to tak, ako to momentálne je. Uvidíte, že budete menej pod tlakom a že sa spánok bude postupne meniť, takže na kočík sa možno raz dostane. No a ak nie, potom určite nájdete nové priateľstvá v nosičskej komunite.





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.