Výhody a nevýhody spoločného spania
Spoločné spanie s deťmi je veľká téma. Sú rodičia, ktorí ho preferujú, a rodičia, ktorí si to za žiadnu cenu nevedia predstaviť, pretože bábätko má správne spať vo svojej postieľke, niekedy aj vo svojej izbe. Ani jedno nie je zlé, vždy ide o nastavenie rodičov, čo je im bližšie a tiež o to, ako to vyhovuje samotnému bábätku.
Keď sa pozrieme do krajín Južnej Ameriky, Afriky a Ázie, tam je spoločné spanie normou, rovnako ako nosenie detí v šatke. Pre tieto kultúry je to prirodzené a naopak im môže náš spôsob oddeľovania detí do postieľok a kočíkov pripadať nezmyselný.
Aj u nás kedysi spávali rodičia s deťmi v jednej posteli, lenže keď v 50. rokoch 20. storočia vyšla príručka od lekárky, ktorá opisovala najnovšie poznatky z oblasti výchovy detí, väčšina čerstvých mamičiek ju nasledovala, pretože si ctila autoritu a chcela predsa vychovať svoje dieťa podľa najmodernejších trendov. Žiaľ, nebol internet, aby bolo možné vyhľadať rôzne zdroje a posúdiť, čo je pre bábätko lepšie.
Vďaka informáciám, ktoré máme dnes, sa už môžeme slobodne rozhodnúť, akým výchovným smerom sa budeme uberať a či sa pre spoločné spanie rozhodneme, či už z dôvodu, že to tak cítime, alebo sa vďaka nemu lepšie vyspíme.
Zo začiatku majú rodičia strach zo zľahnutia bábätka, čo je pochopiteľné. Keď si však uvedomíme, že veľa ľudí má v noci v posteli mačky a psy a tiež ich nezľahne, tak prečo by zľahli práve bábätko, ktoré sa dokáže veľmi hlasno ozvať.
Výhody spoločného spania
Jednoznačnou výhodou číslo jeden je jednoduchšie nočné dojčenie (tzv. kojospanie), vďaka ktorému sa ani mamička ani bábätko úplne nezobudia a môžu veľmi rýchlo nadviazať na predchádzajúci spánok. Pomáha aj v prípade, že má žena na začiatku ťažkosti s dojčením. Kontakt s bábätkom podporuje tvorbu materského mlieka a v noci sa ho navyše tvorí najviac, takže spoločné spanie je na podporu laktácie ideálne.
S tým súvisí aj lepší a kvalitnejší spánok, vďaka ktorému sú rodičia menej unavení a tiež bábätko v noci menej plače, pretože jeho potreby sú oveľa rýchlejšie naplnené.
Vďaka blízkosti mamičky a bábätka sa bábätko krásne naladí na dych mamičky a nezabúda tak pravidelne dýchať, čo má pozitívny vplyv na SIDS. Nie je teda potrebný žiadny monitor dychu, ktorý stojí nemalé peniaze a nie vždy houká oprávnene.
Mnoho rodičov si myslí, že keď sa im bábätko často v noci budí, tak má určite hlad. Lenže to tak nemusí byť vždy. Bábätká sa často potrebujú uistiť, že je mamička nablízku, a preto sa zobudia. Niekedy ich zobudí ich vlastný pohyb a potrebujú pomôcť so zaspávaním. Často sa budia, keď sa cez deň učia nové pohybové zručnosti, ako sú otáčanie na bruško, pruženie na kolenách, lezenie, státie či chôdza. Vďaka blízkosti s mamičkou sa bábätko rýchlo upokojí a opäť zaspí.
Deti, ktoré spia od malička so svojimi rodičmi, sú podľa mamičkovských diskusií skôr samostatnejšie, pretože si naplnia potrebu kontaktu a neskôr ju už toľko nevyžadujú.
Nevýhody spoločného spania
Niektoré bábätká potrebujú svoj vlastný priestor a počas noci sa môže stať, že sa s rodičmi navzájom budia, a teda sa nevyspí nikto. Treba si vyskúšať, či sa bude dieťa budiť takto aj v postieľke alebo aj keď spí s rodičmi, a podľa toho sa rozhodnúť, či je spoločné spanie to pravé orechové.
Rozťahovanie sa v posteli môže byť náročné pre obe strany. Niekedy sa bábätká rozťahujú tak veľmi, že tým rodičov dokonca zobudia, prípadne cestujú po posteli a pre ich bezpečie je potrebné zaobstarať zábrany na posteľ, aby sa predišlo nočnému pádu.
Spoločné spanie nemusí vyhovovať oteckom, ktorí sa potrebujú vyspať na druhý deň do práce, a preto často spia radšej v inej miestnosti.
V prípade, že je jeden z rodičov pod vplyvom alkoholu (skôr to bude otecko, ktorý si občas zájde s kamarátmi na pivo), sa spoločné spanie neodporúča, pretože takýto spánok je úplne iný než zvyčajne a môže byť problém, aby sa rodič zobudil, keď ho dieťa v noci potrebuje.
Hlavne, aby boli všetci spokojní
Ak vám myšlienka spoločného spania nie je cudzia, potom nie je nič jednoduchšie ako ho vyskúšať. Ak vám aj vášmu bábätku vyhovuje oddelené spanie, je to tiež v poriadku a nie je čo riešiť. Spánok detí sa počas prvých pár rokov stále mení, takže to, že sa na spoločné spanie s malým bábätkom teraz necítite, nemusí znamenať, že o pár mesiacov nebudete spokojne podriemkavať vedľa seba. Tiež sa môže stať, že s ďalším súrodencom to budete mať úplne inak. Každá mama robí to najlepšie, čo vie, a preto držme spolu a rešpektujme sa, aj keď to máme so spánkom bábätka každá inak.





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.