Výchova dieťaťa

Ako si vytvoriť dobré návyky a zbaviť sa tých zlých?

Jak si vytvořit dobré návyky a zbavit se těch špatných?

Dominika Hostinská

Vyspovedali sme koučku zdravého životného štýlu a mladú mamičku Dominiku Hostinskú. Na jej Instagrame nájdete množstvo užitočných rád týkajúcich sa zdravej stravy, kvality potravín, otužovania a tehotenstva!

Na svojom webe aj sociálnych sieťach šírite povedomie o zdravom životnom štýle. Pre koho sú vaše stránky určené a čo konkrétne tu môžu ženy nájsť?

Stránky sú určené pre všetkých, ktorí si želajú preniknúť do rôznych častí zdravého životného štýlu. Primárne som sa zameriavala na výživu a stále to tak je, ukazujem tu tipy na potraviny, recepty, zdravé maškrtenie, vysvetľujem princípy skutočne zdravého stravovania, ale súčasne tu pridám aj ďalšie informácie mimo výživy, keďže naše zdravie závisí od množstva ďalších vecí.

Svetelná hygiena, otužovanie, mikrobióm, imunita, tomu všetkému venujem pozornosť vo svojich príspevkoch či stories. 

Okrem toho, že aktívne fungujete na sociálnych sieťach, ponúkate e-booky zdarma, je možné si u vás objednať aj poradenstvo?

V súčasnosti vzhľadom na to, že mám 8-mesačného chlapčeka, nie, ale v minulosti to možné bolo a v budúcnosti zase určite bude. Svoje poradenstvo poskytuje pod záštitou nášho tímu Strong beauty.

Ako ste sa k tomu (myslené k Vašej životnej filozofii) dostala?

Úprimne to pôvodne začalo len túžbou schudnúť, keď som vo svojich 21 rokoch nemala veľmi veľké povedomie o tom, čo je zdravé a čo nie. Ako sa líši bio od nebio, čo všetko vstupuje do kvality potravín, ako čítať etikety. Netušila som, čo je svetelná hygiena, červené svetlo alebo otužovanie. To všetko prišlo časom. Tým, ako som sa začala zaujímať o stravu pri svojom pôvodnom zámere schudnúť, nachádzala som viac a viac informácií. Narážala na rôznych ľudí / odborníkov, ktorí sem-tam zdieľali niečo zo sféry zdravého životného štýlu okrem výživy a zaujalo ma to, tak som chcela vedieť viac. Napríklad otužovanie ma natoľko nadchlo, že s manželom plánujeme v decembri kurz otužovania kúsok od Plzne na organicfarm v Soběsukách.

Aký je Váš pôrodný príbeh? Zmenil nejakým spôsobom Vás samotnú?

Môj pôrodný príbeh je, žiaľ, dosť nešťastný. Na pôrod som sa veľmi aktívne pripravovala a tiež vzhľadom na to, že sa venujem zdraviu, som veľmi dobre vedela, aký dôležitý je pre zdravie mikrobiómu bábätka prirodzený pôrod. Napokon však ten môj skončil akútnou sekciou.

Nechala som sa vystresovať doktormi mojou zrážanlivosťou krvi a tým, že som nerodila v termíne a pôrod sa začal vyvolávať. Bolo to veľmi nepríjemné, a pritom mi tak záležalo na výbere pôrodnice (Rakovník). Reakcia na vyvolávaciu tabletku bola taká silná, že som začala odpadávať a môjmu malému Kubíčkovi sa začali strácať ozvy. Takže akútna sekcia - ale našťastie všetko v poriadku.

Poďme trochu hlbšie. Vaše heslo je "Si výsledkom svojich každodenných návykov" - čo konkrétne to znamená? 

Znamená to, že človek sa bude cítiť, bude fungovať a jeho zdravie bude také, aké sú jeho návyky. Ak bude človek denne na fastfoodoch, nepredpokladám, že sa bude cítiť dobre. Alebo aspoň v porovnaní s tým, ako sa cíti človek pri vyváženej zdravej strave, to nie je porovnateľné.

Ak bude človek do polnoci pozerať do monitora a na modré svetlo, nikdy nebude mať spánok taký kvalitný, ako keď aplikuje zásady svetelnej hygieny. Tým pádom cez deň nikdy nemôže byť taký efektívny ako človek, ktorý áno.

A mohla by som pokračovať s xy ďalšími návykmi.

Ako si človek vytvorí návyk? Čo je na vytvorení návyku dobré? 

Návyk je v podstate nejaká činnosť, ktorú človek robí už viac-menej automaticky. Nepremýšľa nad tým, či si po večeri dá alebo nedá tú tabuľku čokolády. Keď na to nie je zvyknutý, určite si ju automaticky nedá a naopak.

Keď je človek zvyknutý cvičiť, nepremýšľa o tom, či pôjde. Zvyčajne má na tréningy vyhradené konkrétne dni a je to preňho rutina. Naopak človek, ktorý necvičí, sa musí prehovárať. Často ide raz alebo chodí 1, 2 týždne a potom prestane. Nestalo sa to preňho návykom.

A práve preto je podľa mňa vytváranie určitých návykov dobré, ale môže byť pochopiteľne aj zlé, ak ide o zlý návyk (fajčenie a pod.).

A ako si ho vytvoriť? Myslím si, že na začiatku si človek musí jasne definovať, prečo si daný návyk chce vytvoriť, aby mal určitú motiváciu, ktorú by si mohol neustále opakovať a ktorá mu nedovolí návyk prerušiť. Potom s návykom (napríklad cvičením) postupne začať. Slovo postupne je za mňa dosť zásadné, pretože okolo seba neustále vidím ľudí, ktorí si toho na seba naložia príliš hneď zo začiatku a potom to nevydržia. Takže 1x týždenne si zacvičiť / zabehať alebo sa akokoľvek inak hýbať bude úplne dostačujúce. O 2-3 týždne si môžeš pridať ďalší deň pohybu. A takto to ešte 1-2x zopakovať, až budete cvičiť 4x týždenne. Všetko postupne, tak, ako to cítiš. Hlavne netlačiť na pílu.

Aký je teda Váš recept/návod na dobrú kondíciu a zdravé telo?

Rozhodne zdravá vyvážená strava, samozrejme, ale nie v podobe ortorexie. Ak má človek chuť aj na niečo, o čom vie, že nie je úplne ideálne, ale je práve s kamarátkou na káve a koláč by si ku káve fakt rád dal, tak nech! Žijeme predsa len raz :-). Každopádne to, čo sa vždy počíta, je to, čo prevažuje. A teda jeden koláč rozhodne nenaruší zvyšok dňa, v ktorom je telu dodávaná tá správna výživa.

A potom určite pohyb. Nemusia to byť nutne činky vo fitku, ale úplne čokoľvek. Beh, korčule, bicykel alebo aj pravidelné rýchle prechádzky. Skrátka pohyb všetkého druhu. Týmito dvoma vecami by som asi začala. Samozrejme, ale komplex zdravého tela bude tvoriť množstvo ďalších čiastkových faktorov, ako je stres, zlé návyky, rozbitý denný rytmus (vstávať a chodiť spať rôzne, ponocovať), a mohla by som pokračovať.

Je to tých 6 návykov? (pitný režim, zdravé stravovanie, pohyb (chôdza), spánok, meditácia a otužovanie) – môžete ich bližšie špecifikovať?

Uf… toto by bolo najskôr na dlho:D, ale pokúsim sa to tak naozaj stručne zhrnúť.

1) Pitný režim

Pomáha z tela odplavovať toxíny, hydratovať telo, a to potom nemá potrebu zadržiavať vodu. Pretože ak nepijete, telo sa, „laicky“ povedané, začne báť nedostatku vody, a v dôsledku toho ju začne zadržiavať. Vaše telo potom môže vyzerať „zaliate“.

Okrem toho dostatočný pitný režim je aj prevenciou zápchy, podporuje správne trávenie a správnu funkciu metabolizmu.

2) Zdravá strava

Niet pochýb o tom, že aby mohlo vaše telo prospievať, je potrebné dodávať mu len tú najlepšiu výživu. Ak vaše telo nebudete neustále trápiť, budete mu dodávať to správne palivo plné mikroživín, nie je iná možnosť, než že bude prosperovať a s trpezlivosťou sa vám časom odmení.

3) Pohyb

Pohyb by mal byť neoddeliteľnou súčasťou našich životov, a samozrejme tu nemám na mysli len trénovanie, ale aj to najprirodzenejšie pre naše telá, čím je chôdza.

Chôdza podporuje každodenný vyšší výdaj - pomáha ti udržiavať tvoju postavu, lepší pohyb čriev (podpora trávenia) a znižuje riziko srdcových ochorení a mozgovej mŕtvice.

Posilňovacím tréningom sa zase zvýši podiel svalovej zložky, ktorá počas každodenného fungovania pomáha naštartovať a rozbehnúť tvoj metabolizmus.

Počas starnutia navyše dochádza k atrofii/rozpadu kostrového svalstva. Ak tomu chcete predísť, mali by ste zaradiť posilňovací tréning, pretože ten je skvelou prevenciou a kostrové svaly starších ľudí si v reakcii na silový tréning jednoznačne viac zachovávajú svoju správnu funkciu.

4) Spánok

Ak budete svoj spánok zanedbávať a budete každý deň unavené, je pravdepodobnejšie, že budete mať tendencie k nekvalitnému jedlu. Prečo? No pretože tvoje telo bude hľadať tú najrýchlejšiu cestu k získaniu energie a tým bývajú spravidla tučné a sladké jedlá - často práve v nekvalitnej podobe.

Kvalitný a dostatočný spánok ďalej pomáha k tomu, aby telo nebolo v strese - teda aby sa mu nezvyšovala hladina stresového hormónu kortizolu, ktorý vedie k väčšiemu zadržiavaniu vody a z dlhodobejšieho hľadiska aj sťažuje odbúravanie tukov a podporuje ich ukladanie.

Nezabúdajte, že najväčšia časť regenerácie celého organizmu prebieha práve v noci. Ak budete túto časť zdravého životného štýlu zanedbávať, nemôžete očakávať, že vaše telo bude fungovať tak, ako najlepšie môže :-)

5) Meditácia

Pri meditácii je potrebné úplne upokojiť myseľ a utlmiť emócie postupným odvedením myšlienok. Vďaka tomu môže mozog začať pracovať na iných energetických frekvenciách než pri bežnom stave vedomia. Výsledkom je relaxácia svalov, nervov a všetkých orgánov v tele, a s tým aj celková regenerácia organizmu.

S pomocou meditácie sa môžete postupne zbaviť úzkostí a depresií. Ďalej tým podporíte svoj imunitný systém, uľahčíte chudnutie, zmiernite bolesti, znížite krvný tlak a zlepšíte spánok.

V podstate tu platia podobné benefity ako pri kvalitnom a dostatočnom spánku.

6) Otužovanie

Rozhodne je ale strašne dôležité ísť na to správne a nepodceniť svoju prípravu.

Osobne by som každému odporučila si o tom najprv aspoň trochu naštudovať / pozrieť si rôzne videá a podobne. Ja som napríklad začala knižkou Ľadový muž od Wima Hofa, kde sú popísané aj dôležité dychové techniky, ktoré slúžia okrem iného na upokojenie mysle pred vstupom do ľadovej vody.😊

Vždy som totiž bola strašná zmrzlina, takže som nechcela hneď skočiť vonku do polozamrznutého rybníka, ale postupne som svoju vôľu a odolnosť trénovala a stálo to za to!

Otužovanie pomáha:

  • získať viac energie
  • okysličiť krv
  • zvýšiť hladinu endorfínov (hormóny šťastia)
  • na zbystrenie mysle / lepšiu sústredenosť a koncentráciu
  • na podporu imunitného systému (zvykanie tela na stres = väčšia odolnosť)
  • na posilnenie vôle
  • na zrýchlenie metabolizmu (aktivácia hnedého tuku - premení biely tuk na energiu a spáli ju)

A ako teda vlastne začať?

  • ako som už písala vyššie, odporučila by som si o tom aspoň prečítať knihu od Wima Hofa
  • môžeš začať napríklad len napustenými lavórmi vodou s ľadom a z pohodlia domova v nich po určitú dobu udržať končatiny (nohy alebo napr. ruky)
  • postupne môžeš začať skúšať ľadové sprchy, pokojne len 15 sekúnd po osprchovaní sa teplou vodou
  • keď cítiš, že si schopná byť v ľadovej sprche aspoň 2 minúty a nespôsobuje ti to žiadny stres, môžeš skúsiť otužovanie v prírode (ideálne s doprovodom)
  • rovnako ako pri stupňovaní chladu, stupňuj aj čas, ktorý stráviš v ľadovej vode
  • postupne sa dostaň na tie 2 minúty - to je úplne postačujúce, ale je jasné, že sa k tomu človek musí dopracovať

Otužovanie je celkovo vec, ktorá ti dokáže zmeniť život, a to tak po fyzickej stránke, ako aj po psychickej, a za to PORIADNE STOJÍ!🙏

 

"Nauč sa počúvať svoje telo, reaguj na jeho potreby a vedz sa starať o svoje zdravie" - ako sa najlepšie naučiť počúvať svoje telo? Ako to učíte svoje klientky?

Po svojich klientoch chcem, aby sa jednoducho vnímali. Teda keď si zacvičia, aby si na chvíľu sadli a povedali si, aký z toho majú pocit. Sú nabití energiou a dobrou náladou? Super! Sú zničení a je im jasné, že dnes už na nič nebudú mať silu? To asi nebolo veľmi vhodné, aby sa púšťali do tréningu, pretože už museli byť predtým unavení alebo to prehnali.

To isté s jedlom. Zastavte sa na chvíľu a pozorujte, ako sa po jedle cítite. Ste plní? Tlačí vás žalúdok? Trápi vás nadúvanie? To všetko sú faktory, že vám dané jedlo nesadlo, a aby ste nabudúce zareagovali na jeho potreby správne, skúste jedlo zmeniť. Napríklad odľahčiť. Alebo ste mali po jedle skoro hlad a je to tak často? Skúste si uvedomiť, aké bolo jeho zloženie. Boli tam bielkoviny? Boli tam tuky? Zaraďte ich nabudúce a sledujte, čo sa stane,

Nedá sa to takto v skratke povedať, jednoducho pozorujte, ako sa vaše telo cíti po určitých situáciách a nezopakujte znovu to, čo mu nesadlo. Skúste zmenu, kým mu to nebude prospievať :-).

A teraz úplne zásadná otázka: Prečo povedať nie diétam? Prečo diéty nefungujú? A prečo ich napriek tomu toľko ľudí neustále drží, hoci nemajú žiadny dlhodobý efekt a zároveň môžu priniesť zdravotné komplikácie.

Pretože marketingové ťahy firiem a výživových poradcov sú jednoducho stále veľmi silné. Veľmi dobre vedia, ako zacieliť, a ľudia k tomu potom podľa môjho názoru skĺznu preto, lebo chcú výsledky hneď.

Nejde im o udržanie si skutočne zdravého životného štýlu. Chcú len schudnúť, tak ako tomu bolo na začiatku u mňa. Moje chudnutie nemalo so zdravým životným štýlom nič spoločné.

Lenže tento prístup nie je dlhodobo udržateľný a určite nevedie k šťastnému, spokojnnému telu aj duši. To, čo k tomu vedie, je postupné osvojovanie si zdravých návykov v každodennom živote, ako som ich spomenula vyššie. Napriek tomu by sa dali nachádzať stále nové a nové zdravé návyky, nemusel by to byť len výpočet týchto 6.

Najviac ma zaujalo, ako na svojom webe spomínate tieto následky držania diéty: nespavosť, strata menštruácie a neustále myšlienky na jedlo - čím je to spôsobené? Čo sa v tele deje, keď držíme diéty?

No všetky tie faktory spúšťajú rôzne procesy v tele.

Nespavosť je najmä zvýšenie stresového hormónu kortizolu, ktorý sa zvyšuje jednoducho preto, že telo je pri nedostatku paliva v strese. Tento hormón má potom za následok to, že človek nemôže spať (zaspať). 

Strata menštruácie - telo nemá dosť paliva na určité telesné funkcie, a tak vypína tie, ktoré nie sú život ohrozujúce. Strata MS, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, rednutie kostí a pod.

Neustále myšlienky na jedlo sú psychika :-). Skrátka keď človek niečo nesmie, má to v hlave o to viac, ale tu už potom asi aj skutočnosť, že telo je vyhladované a proste sa potrebuje najesť, a ako sa telo človeka snaží neustále prinútiť k tomu, aby sa konečne najedol, tak prichádzajú nikdy nekončiace myšlienky.

Čo by ste poradili ženám po pôrode? Aký je najlepší spôsob pomalej rekonvalescencie a postupného návratu do kondície?

Žena po pôrode potrebuje odpočívať a tiež svoje telo prehrievať. Výživné pomaly ťahané vývary fungujú ako elixír! Po pôrode je kľúčové rozbehnutie laktácie a na to je potrebné aj poriadne jesť a piť. Určite by som sa tu neobmedzovala. 

Dosť som to opísala vo svojom e-booku, ktorý je úplne zadarmo. Je síce pre ženy po sekcii, ale kapitola o výžive by sa mohla hodiť všetkým (napadá mi, či by nebolo fajn priložiť ju sem ako bonus)? :-)

S pohybom by som po pôrode postupovala veľmi opatrne a po sekcii o to viac.

Po prirodzenom pôrode, ak sa žena cíti dobre, tak by som začala postupne už po šestonedelí. Rýchlejšie dlhšie prechádzky, neskôr pridať nejakú jogu, posilňovanie s vlastnou váhou až sa pokojne dostať k činkám. Tiež je veľmi zásadné to, na čo bola žena zvyknutá predtým a počas tehotenstva. Od toho sa môže proces návratu do kondície dosť líšiť.

Po sekcii by som odporúčala začať s nejakou väčšou aktivitou tak pol roka po pôrode a tá problematika je natoľko rozsiahla, že by som určite odporúčala prečítať si aj e-book zdarma o sekcii, ktorý som napísala v spolupráci s pôrodnou asistentkou.

Je potrebné po pôrode chudnúť, alebo sa ženské telo prirodzene vracia do formy pred pôrodom?

Myslím si, že to tu môže byť dosť individuálne, ale žena, ktorá mala zdravé návyky a jej telo nebolo v strese ani jedným smerom (prejedanie sa alebo hladovanie), nemá dôvod držať si popôrodné kilá.

Určite má každé telo svoj čas, takže netreba sa porovnávať, ale nevidím dôvod, prečo by nemali ísť dole, keď žena zavedie zdravé návyky, o ktorých sme sa tu bavili, alebo stačí aj len ich časť. Čo si ale budeme nahovárať, s bábätkom sa to potom ľahšie povie, než urobí, a preto by mala každá žena postupovať v súlade s jej možnosťami a zbytočne sa tým netrápiť, pretože tá psychika, že človek niečo chce a teraz to nejde a zase to dnes nevyšlo, môže aj na fyzickej úrovni zablokovať dosť procesov.

V rámci 6 návykov spomínate niektoré, ktoré sa s novým potomkom veľmi ťažko dodržiavajú - každá maminka to pozná. V noci nespíte, cez deň pobehujete okolo novorodenca, ani si nespomeniete, že ste ešte nejedli... keď už by ste napríklad chceli začať meditovať, zaspíte pri tom... ako zvládnuť veľmi náročné prvé mesiace, keď môže byť žena pod veľkým tlakom a stresom a zároveň si udržať zdravý životný štýl a dobrú kondíciu?

Úprimne, ani ja som toto s malým rozhodne nedokázala dodržiavať a je to tak v poriadku. Vždy ide o to robiť v danej situácii to, čo môžeme, a nezblázniť sa z toho, čo všetko nestíhame, na čo nemáme čas a že sme nevyspaté. Tak to jednoducho je a pre psychické zdravie je najlepšie to prijať. Najviac som sa snažila zamerať na to, čo sa vždy dalo nejak ovplyvniť. Prechádzky s kočíkom alebo nosičom (pohyb) a zdravé jedlo. Taktiež som ho nemala v takej pravidelnosti alebo neraz za takých podmienok, aké by som si predstavovala, ale snažila som sa. Navyše som každého, kto sa chcel na malého prísť pozrieť, poprosila, či by mohol spolu s tým priniesť nejaké dobré a výživné jedlo, že by mi to veľmi pomohlo, a všetci sa veľmi snažili, čo som naozaj ocenila💙.

Ako prebieha vaše poradenstvo s klientmi? Ako si ho možno objednať a koľko stojí? 

Poradenstvo prebieha vždy formou niekoľkomesačnej spolupráce, a to preto, že za týždeň nikomu nepomôžete. Vôbec sa nejedná o naplánované jedálničky, ale o návod na to, ako si vyvážený jedálniček zostaviť hravou formou s rôznymi obmenami, práve preto, aby boli ženy schopné pokračovať a vedeli si poradiť aj po skončení spolupráce. To je cieľ. 

Viac nájdete tu: Strongbeauty

Čo všetko pridávate na svoj instagramový profil? Nájdu tu ženy aj tipy na jedálniček, prípadne popôrodné cviky alebo tipy, ako cvičiť s deťmi?

Nájdu tu tipy na výživu, teda recepty aj tipy na konkrétne potraviny. Podľa čoho potraviny vyberať, ale aj ďalšie tipy k zdravému životnému štýlu. Dávam sem aj dosť vecí týkajúcich sa môjho bábätka, ale aj pohodu, lifestylovú tematiku zo života.

U mňa teraz cvičenie muselo ísť bokom, pretože sa mi po pôrode rozbehla hyperfunkcia štítnej žľazy, takže cvičenie u mňa aktuálne nenájdu, keďže sa teraz osobne venujem hormonálnej joge a Feldenkraisovej metóde, čo je veľmi pomalá terapia, ktorá sa dá zhrnúť pod slová: “pohybom k sebauvedomeniu”. Viem, že všetko má svoj čas a že sa k cvičeniu opäť vrátim, len rešpektujem a počúvam svoje telo a cítim, že toto je preň teraz prínosnejšie.

Na webe tiež ponúkate E-booky úplne zdarma. Čo v nich môžu ženy nájsť a pre koho sú určené?

E-bookov zdarma mám 2.

E-book: Starostlivosť o ženu a jazvu po sekcii - pre ženy po sekcii :-) alebo s plánovanou sekciou. Upozornenie na rôzne veci, ktoré im nikto nemusel povedať, čo sa týka starostlivosti, popostrčenie k tomu, čo robiť a koho vyhľadať + tipy na výživu po pôrode a pod. :-)

E-book: Tréningový protokol - tu nájdu systematicky zostavený posilňovací tréning s činkami či bandami na posilnenie a tvarovanie celého tela :-) + pár technických informácií, ktoré vysvetľujú určité tréningové pojmy.

Máte vlastnú značku Gentle but Strong, ako táto značka vznikla? Aký je Váš najčastejší zákazník?

Táto značka, alebo skôr by som ju nazvala projekt, vznikla veľmi spontánne na základe môjho pôrodu. Ako influencerka na sociálnych sieťach, ktorá verejne zdieľala celé svoje tehotenstvo, mi samozrejme prišlo fér, aby som súčasne zdieľala aj svoj pôrodný príbeh. Keď som o tom natočila video, prišlo nielen množstvo komentárov, ale aj osobných správ, v ktorých mi ženy písali, ako ďakujú za toto zdieľanie, pretože im dodalo silu, keď sa nachádzali v rovnakej situácii, alebo aj spätne, že na to teraz vďaka tomu, ako to beriem ja, získali trochu iný pohľad a veľmi im to pomohlo.

A ja som si povedala, prečo by nemohla existovať platforma, kde by ženy mohli zdieľať silné príbehy všetkého druhu? Čo ich postretlo a nakoniec ich možno aj posilnilo? Platforma, kde by príbehy mohli byť prehľadne podľa tém a ženy by sa pri nich mohli navzájom podporovať.

Spolu s tvorbou tejto platformy som si nechala podľa svojich predstáv vytvoriť kresbu, ktorá symbolizuje ženskú jemnosť a ženskosť a zároveň aj veľkú vnútornú silu a odhodlanie. Kresbu, ktorá na prvý pohľad hovorí - “Mám za sebou silný príbeh a som na seba pyšná”

Projekt Spolu príbehy možno vidieť tu.

A s tým sa potom napojil nápad dať kresbu na nejaké fyzické veci, ktoré by si ženy mohli zadovážiť a mať to ako symbol pripomínajúci ich príbeh.

Spolu s touto značkou ponúkate ženám možnosť poslať Vám svoj osobný príbeh a vy ho publikujete na webe. Prečo ste túto sekciu na web pridala?

Myslím si, že na to je odpoveď vyššie. :-) Mojím cieľom v tomto smere bolo vytvoriť miesto, kde sa ženy môžu navzájom inšpirovať, pomáhať si a to všetko vďaka vzájomnému zdieľaniu, v ktorom môže byť obrovská sila. 

Je nejaký príbeh, ktorý sa Vám najviac vryl do pamäti? 

Áno… so vznikom projektu ma nenapadlo, aké silné príbehy ku mne budú chodiť. Mnohokrát, na rozdiel od toho môjho, žiaľ nedopadli dobre… Nečíta sa to pekne, ale sú to veci, ktoré sa dejú, a myslím si, že je dôležité o tom hovoriť. Aspoň tak som to aj pochopila od žien, ktoré mi tieto silné príbehy, ako je napríklad strata bábätka, zdieľali. Písali, aké tabu to verejne je a keď hľadali, mysleli si, že sú jediné. Než išli hlbšie a našli tisíce žien s podobnými príbehmi.

Mám už len poslednú otázku, čo by ste chceli odkázať ženám, ktoré svoju cestu k dokonalej postave práve hľadajú?

Čo je dokonalá postava? Cieľom by malo byť primárne zdravie a osvojenie si zdravých návykov a pevne verím, že všetko ostatné príde prirodzene s tým. Dokonalosť je v obraze každého z nás iná. Stotožňovaním sa s ňou sa mnohokrát ženy len zbytočne trápia.

Robte pre seba každý deň to najlepšie, aby ste sa cítili plné energie a v kondícii. Buďte šťastné, ŽITE, nájdite tie správne priority a uvidíte, že budete oveľa šťastnejšie. Poznáte to, keď nehľadáte, nájdete? Dosť často to platí aj v iných oblastiach, pretože dáte priestoru mysli uberať sa aj iným smerom a uvoľníte sa.

Majte sa krásne, ženy, a nezabúdajte, že v tom nikdy nie ste samy!

Moc moc moc ďakujem za Váš čas. Lucie Janauer.

Zobraziť ďalšie

První Vánoce s miminkem
Proč dítě nechce půjčovat svoje hračky

Napísať komentár

Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.