O dojčení sa v poslednom čase našťastie viac hovorí a mamičky sú podporované v tom, aby dojčili čo najdlhšie sa dá. A to je skvelá správa. Nič nás to nestojí a prsník máme vždy poruke, tak prečo to nevyužiť a nedopriať svojmu bábätku tú najlepšiu výživu, akú si zaslúži.
Samozrejme existuje množstvo dôvodov, prečo ženy nedojčia - nechcú, nehodí sa im to kvôli práci, nedarí sa im rozdojiť sa, keď príde rastový špurt, tak dojčenie vzdajú, pretože si myslia, že mlieka nemajú dosť, a ďalšie a ďalšie. V tomto prípade buďme rady za umelé mlieka, ktorými môžeme naše dieťatká nakŕmiť.
Čo robiť ešte pred narodením bábätka
Ideálne teda je, keď sa žena ešte v tehotenstve na dojčenie pripraví, aby vedela, čo ju čaká a prečo je fajn to nevzdať. O dojčení sa môže informovať už na nejakom predpôrodnom kurze, lepšie je to potom cez laktačnú poradkyňu, ktorá má omnoho širší záber v tejto téme a dokáže všetko podrobnejšie vysvetliť.
Čo robiť po narodení bábätka
Keď už je bábätko na svete, tak určite stojí za to pozvať si domov onu laktačnú poradkyňu, aby skontrolovala správne prisatie bábätka a či má v poriadku podjazykovú uzdičku. Môže sa totiž stať, že sa bábätko narodí s krátkou uzdičkou a je potrebné ju zastrihnúť, aby mohol jazyk bábätka správne pracovať pri saní a bábätko tak vypilo dosť mlieka. Nebojte sa, je to pársekundový zákrok a bábätko to vôbec nebolí.
Poradkyňa vám určite odporučí časté prikladanie bábätka k prsníku, aby sa prsníky stále stimulovali a dochádzalo k tvorbe mlieka, pretože dopyt sa rovná ponuke. Čím viac sa ponúka, tým viac sa tvorí.
Keďže je to aj o chémii medzi mamičkou a bábätkom, tak sa určite oplatí kontakt koža na kožu, ktorý sa už dnes vykonáva v mnohých pôrodniciach po pôrode. Doma teda môžete s bábätkom ležať v posteli a túliť sa koža na kožu, prípadne si môžete dať bábätko do šatky na svoje holé telo a podporovať tým laktáciu. V noci potom môžete praktizovať takzvané dojčospanie, keď spíte spoločne a bábätko má prístup k prsníku, kedykoľvek potrebuje.
V prípade, že je bábätko spavejšie a nechcete ho budiť, potom môžete pravidelne odsávať ručne alebo pomocou odsávačky a mlieko si potom mraziť na čas, keď budete potrebovať byť mimo domova. Dôležitá je tá stimulácia prsníkov.
Keď je potrebné dokrmovať umelým mliekom
Ak sa dostanete do stavu, že dojčíte, ale k tomu ešte dokrmujete umelým mliekom, pretože vás pediater na kontrole vystrašil úbytkom váhy bábätka alebo z akéhokoľvek iného dôvodu, tak to určite nerobte z fľaše. Ak chcete zachovať dojčenie a postupne odbúrať dokrmovanie umelým mliekom, tak vám laktačná poradkyňa odporučí dokrmovať cievkou po prsníku. Nie je to žiadna veda. Umelé mlieko si pripravíte do takej špeciálnej nádobky s dierkou, ktorou pretiahnete cievku a následne cievku priložíte na bradavku. Bábätko potom bude sať mlieko z cievky, ale zároveň bude stimulovať prsník a o to nám ide.
Aké je to s bylinkami
Tu sa názory líšia aj medzi laktačnými poradkyňami. Niektoré bylinky a homeopatiká odporúčajú, niektoré nie, pretože môžu mať skôr negatívne účinky. Je teda na každej žene, či chce tieto podporné prostriedky využiť. Z bylín sa najčastejšie odporúča pŕhľava grécke seno, benedikt lekársky a moringa. Z homeopatík je to potom Ricinus Communis CH5.
A čo cumlík
Pri cumlíku je to rovnaké ako s fľaškami. Oboje je pre bábätko neprirodzené, gumové a trošku inak prebieha sanie. Je mnoho mamičiek, ktorým cumlík ani fľašky dojčenie nepokazili, no je aj mnoho mamičiek, ktoré kvôli tomu prestali dojčiť. Následky sa totiž nemusia dostaviť ihneď, ale aj pokojne po pár mesiacoch používania. Je teda opäť na zvážení mamičky, či chce dať cumlík a ohroziť tak dojčenie alebo či to skúsi bez cumlíka.
Dojčenie je celkom veda
Ak sa vám nepodarí rozdojiť už v pôrodnici, tak nezúfajte, pretože keď budete s bábätkom doma, tak na dojčenie budete mať oveľa väčší pokoj a pohodu. Dajte tomu čas a uvidíte, že ono to pôjde. Sú ženy, ktoré začali plne dojčiť svoje bábätko až po niekoľkých mesiacoch dokrmovania, takže to naozaj ide, len je potrebné byť trpezlivá a veriť si. Ak sa to z akéhokoľvek dôvodu aj tak nepodarí, tak sa na seba nehnevajte, pretože ste urobila maximum pre svoje bábätko. A dôležitejšia je pokojná a spokojná mamička, ktorá odovzdá svoju pozitívnu energiu bábätku, než tá vystresovaná a zúfalá.
Prajem vám veľa síl pri začiatkoch dojčenia a málo nevyžiadaných rád od okolia.





Napísať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.